Altıncı sınıf öğrencilerinin uzamsal görselleştirme başarılarının bazı değişkenler açısından incelenmesi
Investigation of the sixth grade students' spatial visualization success in terms of some variables
- Tez No: 244475
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KÜRŞAT YENİLMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Matematik Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu araştırmanın temel amacı, altıncı sınıf öğrencilerinin uzamsal görselleştirme başarılarının bazı değişkenlere göre farklılaşıp farklılaşmadığını incelemektir. Araştırmanın örneklemini, 2008-2009 eğitim-öğretim yılında Eskişehir merkezinde yer alan ilköğretim okullarının altıncı sınıflarına devam eden öğrenciler arasından rastlantısal olarak seçilen 1011 öğrenci oluşturmaktadır. Çalışmada ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemini oluşturan altıncı sınıf öğrencilerinin görsel/uzamsal zekâ düzeylerini belirlemek amacıyla Görsel/Uzamsal Zekâ Ölçeği ve uzamsal görselleştirme başarılarını belirlemek amacıyla Görsel Yetenek Testi uygulanmıştır. Toplanan verilerin betimlenmesinde frekans ve yüzdelik dilimlerden yararlanılmıştır. Öğrencilerin uzamsal görselleştirme başarılarının cinsiyet, matematik başarısı, geometriye olan ilgi ve görsel/uzamsal zekâ düzeyi açısından farklılaşıp farklılaşmadığı varyans analizi (ANOVA) ve t-testi kullanılarak değerlendirilmiştir. Ayrıca öğrencilerin uzamsal görselleştirme başarıları ile görsel/uzamsal zekâları arasında ilişki olup olmadığı korelasyon analizi ile araştırılmıştır.Araştırma sonunda, uzamsal görselleştirme başarılarının cinsiyet, matematik başarısı, geometriye olan ilgi ve görsel/uzamsal zekâ düzeyi açısından anlamlı düzeyde farklılaştığı görülmüştür. Ayrıca, öğrencilerin uzamsal görselleştirme başarıları ile görsel/uzamsal zekâları arasında pozitif yönlü, anlamlı ancak zayıf bir ilişki olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The main aim of this research was to investigate the sixth grade students? spatial visualization success in terms of some variables. The sample of the research consists of 1011 sixth grade students who were randomly selected from the primary schools in Eskişehir. Survey method was used in the study. Data were collected by the Visual/Spatial Intelligence Scale and Spatial Ability Test. Frequency and percentages were used to determine collected data. Data were analyzed by ANOVA and t-test. In addition, correlation analysis was used to search relation between the spatial visualization success and visual/spatial intelligence capabilities of sixth grade students.According to the results of the study, there were significant differences among students? spatial visualization success points of view students? gender, mathematics achievement, interest in geometry and visual/spatial intelligence levels. In addition, there was positive, meaningful but low relation between the spatial visualization success and visual/spatial intelligence capabilities of sixth grade students.