Organik azid ve alkinlerin halkalı katılma reaksiyonları yolu ile 1,2,3-triazol polimerlerinin sentezi ve karakterizasyonu
Preparation and characterization of 1,2,3-triazole-cured polymers from endcapped azides and alkynes
  1. Tez No: 244492
  2. Yazar: SÜREYYA HANCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALAN ROY KATRİTZKY, PROF. DR. CEMİL ÖĞRETİR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Organik Kimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışmada ondört adet ticari olarak mevcut poli alkoller GPC, NMR spektroskopi ve elementel analiz yöntemleri ile karakterize edildi. Bu alkollerden ilgili tosilatlar, nitrat esterler, mesilatlar, alkinler ve azidler hazırlanmış ve tüm bu türevler karakterize edilmiştir. Benzer şekilde alkin monomerler ve azidler de hazırlanmıştır. İki, üç ve dört fonksiyonel gruplu alkinler ve azidler herhangi bir ağır metal katalisti kullanmaksızın, triazol merkezli polimerleri hazırlamak amacıyla, ılıman şartlarda 1,3-dipolar katılma reaksiyonları yolu ile birleştirilmişlerdir.NMR, elemental analiz ve jel sızdırma kromotografi yöntemleri bazı triazol polimerleri (17-28) gelecekteki çalışma için ümit vermektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, fourteen commercial polyols have been characterized by GPC, NMR spectroscopy, and elemental analysis. From these, corresponding tosylates, nitrate esters, mesylates, alkynes, and azides have been prepared and all these derivatives have been fully characterized. Alkyne and azides (functionality 2-4) were combined in 1,3-dipolar cycloaddition reactions under neat conditions to prepare triazole-cured polymers, avoiding any heavy metal catalyst.Characterization by NMR spectroscopy, elemental analysis, and gel permeation chromatography indicated some triazole polymers with the degrees of polymerization from 17 to 28 seem promising candiates for the future work.