Kavramsal değişim metinleri, oyun ve drama ile zenginleştirilmiş 5e modelinin etkililiğinin belirlenmesi: ?Canlıları sınıflandıralım? örneği
Determining effectiveness of guided materials based on the 5e model enriched with conceptual change texts, games and drama students: A sample of classification of living things
- Tez No: 244499
- Danışmanlar: PROF. DR. SALİH ÇEPNİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 549
Özet
Bu çalışmanın amacı, ilköğretim 5. sınıf Fen ve Teknoloji öğretim programında yer alan ?Canlıları Sınıflandıralım? konularına yönelik kavramsal değişim metinleri, oyun ve drama etkinlikleri ile zenginleştirilmiş 5E modeline uygun öğrenci ve öğretmen rehber materyalleri geliştirmek ve etkililiklerini değerlendirmektir. Yarı-deneysel yöntem kullanılarak yürütülen çalışmada, konunun kazanımlarına yönelik, dokuz 5E etkinliğini içeren, öğretmen ve öğrenci rehber materyalleri geliştirilmiştir. Pilot uygulamalar 5. sınıfta öğrenim gören 16 öğrenci ve bir sınıf öğretmeni ile yapılmıştır. Asıl uygulama ise aynı ilköğretim okulunun farklı iki 5. sınıfında öğrenim gören 26 deney grubu öğrencisi ve 29 kontrol grubu öğrencisi ile yürütülmüştür. Çalışmanın verileri; Canlıları Sınıflandıralım Konusu Kavramsal Anlama Testi (CASKAT), Canlıları Sınıflandıralım Konusu Başarı Testi (CASBAT), Fen ve Teknoloji Dersi Tutum Anketi (FETA), yarı-yapılandırılmış sınıf içi gözlemler ve öğrenci ve öğretmen mülakatları ile toplanmıştır. Elde edilen nicel veriler; Wilcoxon İşaretli Sıralar Testi, Mann Whitney U-Testi, bağımlı t-testi, bağımsız t-testi ve ANOVA kullanılarak analiz edilmiştir. Nitel veriler ise nitel veri analiz teknikleri kullanılarak analiz edilmişlerdir. Yapılan uygulamalar sonrasında deney grubunda, kavram testinde yer alan on kavramın her birinde kalıcı kavramsal değişim sağlandığı belirlenirken, kontrol grubunda ?bitkilerde solunum?, ?mikroskobik canlıların günlük hayatımızdaki etkileri? ve ?canlıların sınıflandırılması? ile ilgili kavramlarda kavramsal değişim sağlandığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to develop student and teacher guide materials for ?Classification of Living Things? topic for 5th class science and technology program, appropriate to 5E model enriched with conceptual change texts, games and drama to evaluate their effectiveness. Semi-experimental research desing was used in this study. Student and teacher guided materials including nine activities appropriate to 5E model are developed according to gains ?Classification of Living Things? topic. Pilot applications are done with 5th grade 16 students and one classroom teacher. Main application is carried out with different 5th grade students in the same primary school. The sample consists of 26 experiment and 29 control group students. Data are obtained with; Classification Of Living Things Conceptual Understanding Test (CLTCUT), Classification of Living Things Achievement Test (CLTAT), Attitude Scale Towards Science and Technology Lesson (ASSTL), semi-structured observations in the classroom and student and teacher interviews. The quantitative data are analysed with Wilcoxon Signed Rank Test, Mann Whitney U, İndependent t Test, Dependent t Test and ANOVA. Qualitative data are analysed with using qualitative analyse techniques. At the end of applications, it has seen that there is conceptual change in all ten concepts in experiment group. And only three conceptual change are seen at control group. These are; respiration in plants, effects of microscopic live in daily life and classification of living things concepts.