Dinamik geometri yazılımı kullanımının öğrencilerin dönüşüm geometri anlama düzeylerine ve akademik başarılarına etkisi
The effects of using dynamic geometry software on students? understanding levels of transformation geometry and their academic successes
- Tez No: 244505
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BÜLENT GÜVEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 225
Özet
Bu çalışma ile dinamik geometri yazılımı Cabri'nin kullanıldığı zenginleştirilmiş öğrenme ortamının öğrencilerin akademik başarı ve dönüşüm geometrisi anlama düzeylerine etkilerini belirlemek amaçlanmıştır. Bu kapsamda araştırmacı öğretmen tarafından yarı deneysel bir tasarım yapılmıştır. Trabzon Bedri Rahmi Eyüboğlu İlköğretim Okulu 7.sınıf öğrencileriyle iki grup oluşturulmuştur. 18 öğrenciden oluşan deney grubunda dinamik geometri yazılımı Cabri ile hazırlanmış öğretim materyalleri kullanılırken 17 öğrenciden oluşan kontrol grubunda ise mevcut sınıf ortamında bulunan materyaller 5 hafta süre ile kullanılmıştır. Çalışmanın verileri 15 sorudan oluşan Geometri Başarı Testi, 14 sorudan oluşan Geometri Düzeyleri Anlama Testi ve Klinik mülakatlar yoluyla toplanmıştır. Geometri Başarı Testi ile grupların akademik başarıları arasında anlamlı bir farklılık olup olmadığına bakılmıştır. Geometri Anlama Testi ile iki grupta bulunan öğrencilerin dönüşüm geometri anlama düzeyleri tespit edilerek, gruplar arasında anlamlı farklılık olup olmadığına bakılmıştır. Geometri Başarı Testi ve Geometri Anlama Testinden elde edilen veriler; Kruskal Wallis H-Testi, Wilcoxon İşaretli Sıralar Testi ile analiz edilmiştir. Klinik mülakatlar, araştırmacı öğretmenin gözlemleri sonucunda her gruptan belirlenen 6'şar öğrenci ile yürütülmüştür. Klinik mülakatlar iki gruptaki öğrencilerin düşünüş biçimleri arasında farklılık olup olmadığına bakılmıştır.Verilerin analizi sonucunda deney grubu öğrencilerinin akademik başarıları ile kontrol grubu öğrencilerinin akademik başarıları arasında anlamlı farklılık tespit edilememiştir. Ancak Dönüşüm geometri anlama düzeyleri bakımından Cabri'nin kullanıldığı deney grubunun anlama düzeyleri mevcut sınıf ortamında bulunan kontrol grubunun anlama düzeylerinden yüksek çıkmıştır. Yapılan mülakatlar bu sonucu desteklemiştir. Klinik mülakatlar sonucunda deney grubundaki öğrencilerin kontrol grubu öğrencilerden daha farklı davranışlar gösterdikleri tespit edilmiştir. Çalışma sonunda ortaya çıkan sonuçlar doğrultusunda eğitimcilere, araştırmacılara ve yazılım geliştiricilere bazı önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine the effects of the Cabri in which enriched learning environment was used to the transformation geometry understanding levels the students and their academic successes. At this point, a quosi-experimentallayout was held by the research teacher. Two different groups of seventh grade students from Trabzon Bedri Rahmi Eyüboğlu secondary school were composed. Dynamic geometry software were applied to the experimental group which was composed of 18 students and traditional teaching materials were applied to the control group which as composed of 17 students for five weeks. Geometry Achievement Test, Geometry Understanding Test and Clinical Interview were used as data collection tools. Whether there were any meaningful differences or not between two groups? successes were studied by using geometry achievement test. The students? level of understanding transformation geometry was determined and meaningful differences between two groups were studied by using geometry understanding test. The data, which was derived from geometry achievement test and geometry understanding test was analyzed by Kruskal Wallis H-Test and Wilcoxon Signed-Rank Test. As a result of the views of the research teacher, clinical interviews were held by six students who were selected from each group. Clinical interviews made it clear if there were any differences in both groups? students? thinking manners.It was found out that there weren?t any meaningful differences between academic successes of the experimental group and the control group. However, from the aspect of understanding transformation geometry, the level of the experimental group, in which Cabri was used, was higher than the level of the control group, in which traditional teaching method was used. Applied interviews supported this result. At the end of the clinical interviews, it was found out that the students in experimental group showed different behaviour when they were compared with the students in control group. According to the results of the study some suggestions were made to educators, researchers and software developers.