Service oriented architecture
Servis tabanlı mimari
- Tez No: 244556
- Danışmanlar: PROF. DR. SELİM AKYOKUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Doğuş Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bölümü
- Bilim Dalı: Bilgisayar Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Servis Tabanlı Mimari(Service Oriented Architecture) hakkında bir araştırma sunuyorum.Oracle SOA Suite'i kullanarak anlattıklarımı desteklemek için örnek bir uygulamageliştirdim. Servis tabanlı mimarinin özellikleri, avantajları ve dezavantajları hakkındaaraştırma yaptım. Bunların yanı sıra daha önce bu teknoloji kullanılarak yapılan araştırmalarıinceledim. Bu tezde servis tabanlı mimarinin temel özellikleri ve prensipleri anlatılmıştır.Servis tabanlı mimari özellikleri ve avantajları sayesinde çok değişik alanlardakullanılmaktadır. Değişik platformlara çok kolaylıkla adapte edilebilmektedir. Servis tabanlımimariyi uygulamalarda kullanmak geliştirme aşamasında zaman açısından çok büyükavantajlar sağlar, ancak sürecin başlangıcında servisleri oluşturmak zaman açısından çokavantajlı değildir. Servis tabanlı mimarinin en belirgin özelliği tekrar kullanılabilirliğidir, birservis hiçbir değişiklik yapılmadan değişik uygulamalarda rahatlıkla kullanılabilir. Birservisin açıklamasına sahip olmak onu kullanmak için yeterlidir. Bir servisi kullanmak içingerekli değişkenleri göndermek yeterlidir.Uygulama kısmında servis tabanlı mimarinin özellikleri kullanılarak adım adım bir uygulamageliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
I present a survey that describes service oriented architecture. I made an sample applicationon Oracle BPEL by using Oracle SOA Suite for demonstration issues using it. I maderesearches about properties of service oriented architecture, advantages and disadvantages ofit. Besides, the past studies that were made by using SOA has been analyzed. In this thesisprinciples of service oriented architecture are explained.Service oriented architecture can be used in different areas by the help of its properties andadvantages. It can be adopted to different platforms easily. The use of SOA in applicationsdecreases the development time but making services at the beginning is not good in termseffort. The main advantage of service oriented architecture is reusability, a service can beused in different applications and there is no need to make any changes on the service. Tohave the description of any service is adequate to use it. A service can be used by sending thenecessary parameters to the service.In application part, an application has been developed step by step by using the properties ofservice oriented architecture.