Fracture behavior of welded mis-matched joints
Mukavemet uyuşmazlığı olan kaynaklı bağlantıların kırılma davranışı
  1. Tez No: 244584
  2. Yazar: UYGAR ÇEVİK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÇINAR EMİNE YENİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bölümü
  12. Bilim Dalı: Mekanik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışmada, kompakt çekme C(T) numunelerinde direnç eğrilerini (R-eğrisi) elde etmek için lazer kaynaklı alüminyum alaşım 6056 plakalar kullanılmıştır. Lazer ışın kaynağı, klasik yöntemlerle kaynak yapılması mümkün olmayan alüminyum alaşımlar gibi malzemeler için yeni geliştirilmiş bir birleşme metodudur. Bu çalışmada kaynak Nd: YAG tipi lazer ile yapılmıştır. Çalışma için üç tip çekme numunesi kullanılmıştır: Ana Metal (BM), kaynaklanmış Kaynak Metali'nde çatlak bulunduran numune (WM) ve Isıdan Etkilenmiş Bölge'de (HAZ) çatlak bulunduran numune. Kırılma mekaniği testi, uygulanan yüke bağlı olarak Çatlak Ucu Açılma Yerdeğiştirmesi (CTOD), Çatlak Ağzı Açılma Yerdeğiştirmesi (CMOD) ve Çatlak İlerlemesi (Da) değerlerini belirlemek için yapılmıştır. Nümerik analizler için ABAQUS programı kullanılmıştır. Girdi parametreleri, uygulanan yük ve çatlak uzunluğu, çıktı parametreleri ise CTOD, CMOD ve J-integrali olarak alınmıştır. Deneysel ve nümerik sonuçlar çeşitli grafiklerle karşılaştırılmış ve bu sonuçların bütün durumlar için iyi bir uyum gösterdiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, laser beam welded Aluminum Alloy 6056 plates have been used to obtain the crack resistance curves (R-curves) in Compact Tension C(T) specimens. Laser beam welding is a noval joining method used for hard to join materials, such as aluminum alloys, which were considered unweldable formerly. Defect free welds have been obtained with Nd: YAG type laser. Three types of C(T) specimens have been employed for this study, namely, Base Metal (BM), welded specimen with crack in the Weld Metal (WM) and welded specimen with crack in the Heat Affected Zone (HAZ). Fracture mechanics test have been carried out in order to determine the Crack Tip Opening Displacement (CTOD), Crack Mouth Opening Displacement (CMOD) and crack extension (Da) values corresponding to the applied load. ABAQUS software has been utilized to carry out the numerical analysis. The input parameters were the applied load and the crack length. The output parameters were CTOD, CMOD and J-Integral. Experimental and numerical results have been compared with various graphics, it can be concluded that they are in good agreement for all conditions.