Kurşun aracılı doku hasarında flavonoidlerin rolü
Effects of the flavonoids on the lead induced tissue damage
- Tez No: 244599
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NALAN TÜZMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Bölümü
- Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Oksidatif stres, reaktif oksijen türlerinin (ROS) biyomoleküllerdeki aşırı oksidasyonu sonucu, nükleotid oksidasyonu veya dimerizasyonuyla DNA' da mutasyonlara ve yapısal proteinlerin fonksiyonlarının ya da enzimlerin kuaterner yapılarının değişimi sonucu hasara neden olan bir süreçtir. ROS' ların üretimi ve detoksifikasyonu arasındaki oranın sürekli sabit kalması gerekmektedir ve bu oranı koruyabilmek üzere metabolizmada farklı mekanizmalarla çalışan çeşitli savunma sistemleri gelişmiştir. Ancak, endojen ve ekzojen tetikleyiciler ya ROS ların aşırı üretimine ya da bu antioksidan savunma sisteminin bozulmasına yol açarak prooksidan/antioksidan dengesinin bozulmasına ve dolayısıyla oksidatif strese neden olurlar.Bu çalışmada, kurşun aracılı olarak farelerin karaciğer dokularında oluşturulan oksidatif stresin giderilmesinde veya yıkımın geciktirilmesinde flavonoidlerin rolleri araştırılmıştır. Bu etkisizleştirme mekanizmalarında; serbest radikallerin zararlı etkilerini gideren antioksidan etkiye sahip süperoksit dismutaz, katalaz ve glutatyon peroksidaz enzimlerinin aktivite değişimleri ile lipit peroksidasyonu düzeylerindeki değişimler incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Oxidative stress refers to the undue oxidation of biomolecules leading to cellular damage, and it is carried out by reactive oxygen species (ROS). Oxidative damage contributes deleterious effects; it may affect the DNA, which can lead to nucleotide oxidation and dimerization and it may alter structural protein function or change the tertiary structure of enzymes. The ratio between generation and detoxification of ROS requires keeping fixed and there have been several defense systems in metabolism via function different mechanisms for this balance. Nevertheless, endogenous and exogenous triggers may cause the overproduction of ROS or the impairment of these antioxidant defense systems, therefore leading to oxidative stress.In this study, the roles of flavonoids, the delay of destruction and the removal of oxidative stress which will take place in the rats liver with the toxicity of Pb were investigated. In these inactivation mechanisms, superoxide dismutase, catalase, glutahtione peroxidase enzyme activities alterations which have antioxidative effects via removing of deleterious effects of free radicals and lipid peroxidation levels were determined.