Yetiştiricilik aktivitesinin posıdonıa oceanıca çayırlarında yaşayan makrobentik organizmalara etkisi
Effect of fish farming facilities on macrobenthic organisms associated with posidonia oceanica meadows
  1. Tez No: 244600
  2. Yazar: SENEM ÖNEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FERAH KOÇAK YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Deniz Bilimleri, Marine Science
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Canlı Deniz Kaynakları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu çalışma, balık yetiştiriciliği aktivitesinin Posidonia oceanica çayırları ve burada yaşayan makrofauna üzerindeki etkilerini değerlendirebilmek için planlanmıştır. Çalışma Eylül 2004 ve Mayıs 2005 tarihleri arasında Engeceli Limanı'nda üç farklı mevsimsel periyodu kapsamaktadır. Aktiviteden etkilendiği düşünülen bölgedeki çayırlar, kafeslere 300 m, kontrol olarak seçilen bölgedeki çayırlar ise bu bölgeye 1 km den daha fazla uzaklıkta yer alırlar. Posidonia oceanica çayırları ile birlikte yaşayan makrofaunal türlerin mevsimsel değişimleri, balık yetiştiriciliği yapılan çiftliklerin uzun dönem etkilerini ortaya koymak için araştırılmıştır.Bu çalışma kapsamında, Posidonia oceanica çayırlarının fenolojik özellikleri ve pH, sıcaklık, tuzluluk, besin tuzları, sedimentteki organik madde miktarı gibi bazı fiziko-kimyasal parametreler de incelenmiştir. Örnekler 0-5m, 5-10m ve 10-15m derinlik aralığında yer alan P.oceanica çayırlarından SCUBA ile alınmıştır.Yapılan istatistiksel analizler, Mollusca grubuna ait biyokütle ve bolluk değerleri açısından mevsimler ve istasyonlar arasında önemli bir farkın olduğunu göstermiştir. Bununla beraber, Polychaeta grubunda bu fark sadece mevsimler arasında belirlenmiştir. P. oceanica çayırları ile birlikte bulunan makrofaunal gruplar seçilen iki bölge arasında önemli farklılıklar göstermez ve Polychaeta, Crustacea, Mollusca ve Echinodermata gruplarına ait olan baskın türler aslında P.oceanica çayırları için yaygın olan türlerdir.
Özet (Çeviri)
The study was planned to evaluate impacts of fish farming activity on Posidonia ocanica meadows their associated fauna. This study including three different seasons was carried on Engeceli Harbour during the period between September 2004 and May 2005. The meadow at impacted site was 300 meter far from the aquaculture facility and the other selected meadow, which was considered as a reference site, was located at distances more than 1 km from the farming. Temporal changes of macrofaunal species associated with Posidonia oceanica meadow were investigated to find out long term effects of fish farming activities.Within the framework of this study, phenological specifications of Posidonia oceanica meadows and some physico-chemical parameters such as pH, temperature, salinity, nutrients and organic carbon contents of the sediments were also examined. The samples were taken by SCUBA from the P. oceanica meadow situated at 0-5 m, 5-10 m and 10-15 m depth ranges.The statistical analyses showed that a significant difference was found between stations and seasons in terms of abundance and biomass of Mollusca. However, in Polychaeta, this difference was determined only among seasons. In this study associated macrofouna with Posidonia meadow did not show any important changes between two sellected sites. The dominant species belonging to the Polychaeta, Crustacea, Mollusca and Echinodermata were the common species for Posidonia oceanica medows.