Turna, Esox lucius, Linneaus 1758, balığının post larval dönemlerinde proteolitik enzim aktivitesinin belirlenmesi
Investigation of proteolitic activity of northern pike, Esox lucius, Linneaus 1758, in post-larvae stage
  1. Tez No: 382528
  2. Yazar: BURAK HAZMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CEMİL KAYA GÖKÇEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
Çalışma, Macaristan Szent Istvan Üniversitesi Balık Yetiştiriciliği Bölümü'nde ve Mustafa Kemal Üniversitesi Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Fakültesi Yetiştiricilik laboratuvarında yürütülmüştür. Bu besleme denemesinde, turna balığı (Esox lucius L., 1758)post-larvaların ilk beslenmeye başladığı andan itibaren ilk on günlük dönem boyunca alabalık mikrodiet yemi, artemia ve plankton olmak üzere üç farklı besin ile beslenmiş ve alınan post-larva örneklerinde proteolitik aktiviteölçülmüştür. Çalışmadan elde ettiğimiz bilgiler ışığında, turna balığı post-larvalarının plankton ile beslenmesinin, diğer yemlerle yapılan beslemeler ile karşılaştırıldığında, proteolitik enzim aktivitesinin artışı açısından daha olumlu etki yaptığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study carried out in Szent Istvan University Fish Culture Department in Hungary and Mustafa Kemal University Marine Sciences and Technology Faculty Aquaculture Laboratuary in Turkey. In this nutritional trial, the post-larvae was fed with trout microdiet, Artemia and plankton from the first feding day until 10th day and the proteolitic activity of the post-larvae samples were measured. According to the results, in contrast to other feeding groups, it is observed that feeding pike pre-larvae with plankton made positive effect on proteolitic activity.