Kütle çekimi, serbest düşme hareketi ve ağırlık konularının öğrenilmesinde 5E öğretim modelinin etkisi
The effect of using 5E teaching model on learning the topics gravitation, free fall motion and weight
  1. Tez No: 244654
  2. Yazar: GÜNER TURAL DİNÇER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ RIZA AKDENİZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 281
Özet
Bu çalışmanın amacı; ?Kütle Çekimi, Serbest Düşme Hareketi, Ağırlık? konularında geliştirilen materyaller ile bütünleştirici öğrenme kuramının 5E öğretim modeline göre yürütülen uygulamaların fen bilgisi öğretmen adaylarının öğrenmeleri üzerindeki etkilerini ve öğrenme sürecini değerlendirmektir. Araştırmada, özel durum yaklaşımı kullanılmıştır. Konularla ilgili öğretmen adaylarının bilgi eksikliklerini ve yanlış anlamalarını dikkate alan 5E öğretim modeline uygun 4 uygulama gerçekleştirilmiştir. Uygulamalarda konulara yönelik geliştirilen soru kartları, çalışma yaprakları, etkinlik kartları ve araştırma planı formu kullanılmıştır. Uygulamalar Fen Bilgisi Öğretmenliği Programının birinci sınıfında öğrenim gören 9 öğretmen adayı ile gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın verileri; kütle çekimi, serbest düşme hareketi ve ağırlık konularına yönelik tanılayıcı test, mülakatlar, sınıf gözlemleri, grup içi ses kayıtları ve uygulamalarda doldurulan materyallerden elde edilmiştir. Öğretmen adaylarının sahip olduğu önemli yanlış anlamalardan bazıları; `Hava olmayan ortamda çekim yoktur', `Ağır nesneler hafif nesnelerden daha hızlı düşerler', `Hava olmayan ortamda cisimler bırakıldıkları yerde asılı kalırlar' şeklindedir. Uygulama sonrasında bu yanlış anlamalara rastlanmamıştır. Aynı zamanda öğretmen adaylarının konulardaki uygulama öncesi öğrenme düzeyleri uygulama sonrasında artış göstermiştir. Bu bağlamda, uygulamanın basit araç-gereçlerle yapılabilmesinin, grup çalışmasına olanak tanımasının, öğretmen adaylarının tartışmaya teşvik edilmesi ve yaparak yaşayarak öğrenmelerine fırsat verilmesinin etkili olduğuna ulaşılmıştır. Bu sonuçlara dayalı olarak benzer uygulamaların diğer fizik konularında veya fen bilimlerinin diğer alanlarında da kullanılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to assess the learning process and the impact on learning of science student teachers with the materials developed about ?Gravitation, Free Fall Motion and Weight? topics and which were executed according to 5E teaching model of constructivist learning theory. Case study approach was used in the study. Four applications that consider science student teachers? misunderstandings and lack of knowledge related to these topics and suitable for 5E teaching model were executed. Question cards, work sheets, activity cards and research plan form were used for the executions which were developed according to topics. Executions were conducted with nine student teachers who were in the first grade of Science Teaching Program. The data was obtained with diagnostic test, interviews, classroom observations, audio recordings and completed execution materials which were developed on topics of gravitation, free fall motion and weight. Some of the misconceptions that student teachers had were; ?No gravitational pull could exist in vacuumed environment?, ?Heavy objects fall faster than light objects?, ?Objects left hang in the air where there is vacuum?. These misconceptions were not found out after the execution took place. At the same time, learning levels of student teachers before the execution were improved after the execution was conducted. In this context, it is believed to be that allowing to conduct the execution with basic equipments, providing group work, encouraging student teachers to discuss and giving the opportunity to by experiencing and doing had been effective. According to these results it is suggested that same kind of executions could be used in physics and or in the other areas of science as well.