Farklı seviyelerdeki sarımsak tozunun (Allium sativum) ve bakırın yumurtacı tavuklarda performans, yumurta kalitesi ve lipid metabolizması üzerine etkileri
Effect of inclusion of garlic (Allium sativum)powder at different levels and cupper into diets of hens on performance, egg quality traits and lipid metabolism
  1. Tez No: 244662
  2. Yazar: HATİCE KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUHLİS MACİT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Farklı seviyelerde fırında kurutulmuş sarımsak tozu (Allium sativum) ve bakırın herbirinin (CuSO4.5H2O) tek başına ve kombine olarak rasyona ilavesinin yumurtacı tavuklarda performans, yumurta kalitesi, organoleptik özellikler ve lipid metabolizması üzerine etkilerini incelemek amacıyla yürütülen çalışmada, 38 haftalık yaşta, 240 adet Lohmann ırkı hibrit ticari yumurta tavuğu, her bir grupta 6 tekerrür ve her tekerrürde (kafes) 5 hayvan olacak şekilde 8 farklı diyetsel gruba ayrılmıştır.
Özet (Çeviri)
This experiment was conducted to investigate the effects of inclusion of oven dried garlic powder (Allium sativum) at different levels and cupper into diets of hens on performance, egg qualty traits, organoleptic traits and lipid metabolism. A total of 240 Lohmann white layers, 38 wks of age, were allocated randomly eight groups, each formed 6 replicate cages as subgroups, comprising of five hens. Treatment groups were fed diets containing a standard commercial layer diet, basal diet plus 200 ppm cupper (CuSO4.5H2O), %2 garlic powder, %2 garlic powder+200 ppm cupper, %4 garlic powder,%4 garlic powder+200 ppm cupper, %6 garlic powder and %6 garlic powder+ 200 ppm cupper from week 38th to 50rd.Feed conversion efficiency (kg feed consumed/kg egg obtained) and cracked egg (%) were not affected by feeding garlic powder and cupper.