Kimya öğretmen adaylarının akademik başarılarına öğrenme stili tercihleri, öz kontrollü öğrenme ve motivasyon faktörlerinin etkisi
The effect of learning style preferences, self-regulated learning and motivation factors on pre-service chemistry teachers? academic achievement
- Tez No: 244664
- Danışmanlar: PROF. DR. İNCİ MORGİL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 237
Özet
Günümüzde, değişen yaşam koşulları, hızla ilerleyen teknoloji nedeniyle, iş dünyasında bireylerin sahip olması gereken yetenekler de değişmektedir. Görüldüğü gibi öğrencilerden sadece verilen bilgiyi öğrenmelernin istendiği günler geride kalmıştır. Beklentilerin yükseldiği, bilginin hızla değiştiği ve arttığı bir dönemde, eğitim siteminde de bazı düzenlemelerin yapılması yoluna gidilmiştir. Kaliteli bir eğitimin gerçekleştirilmesi ve toplumun beklenti ve ihtiyaçlarına uygun bireylerin yetiştirilmesinde şüphesiz ki öğretmenlerin önemi büyüktür. Günümüzde, öğrencilerin eğitilmesi için geleneksel yöntemlerden uzaklaşılmış, yeni yaklaşımların arayışına girilmiştir. Bu durum öğretmen eğitimi programları için de geçerlidir. Eğitimin kalitesinin artırılabilmesi için, atılacak adımlardan birisi de öğrencileri tanımaktır. Öğrencilerin akademik başarılarını veya bir dersteki başarılarını etkileyen çeşitli faktörlerler bulunmaktadır. Tek bir çalışma kapsamında tüm faktörlerin bir arada incelenmesi mümkün olmamaktadır. Bu çalışmada, öğrencilerin başarısı üzerinde etkisi olduğu düşünülen öğrenme stili tercihleri, öz kontrollü öğrenme ve motivasyon faktörlerinin kimya eğitimi öğrencilerinin akademik başarıları ile olan ilişkisi araştırılmıştır. Değinilen faktörlerin ortak bir özelliği üçünün de öğrencilerin öğrenmeye ve öğrenme ortamına olan tepkileri, öğrenme sürecindeki davranışları ile ilişkili olmalarıdır. Öğrencilerin öğrenmelerine, başka bir ifade ile akademik başarılarına etki eden faktörlerin belirlenmesi, daha etkili öğrenme ortamlarının düzenlenmesine yardımcı olacaktır. Çalışmanın amacı, kimya öğretiminde farklı öğrenme stili tercihlerinin akademik başarı üzerindeki etkisini ortaya çıkarmak ve öğrenme stili tercihlerine uygun öğretim yöntemleri kullanılmasının öğrenci performansı üzerinde bir etkisi olup olmadığını belirlemektir. Bunun yanında, öz kontrollü öğrenmenin ve motivasyon faktörlerinin akademik başarı üzerindeki etkisinin ortaya çıkarılması da amaçlanmıştır. Çalışmaya 2006?2007 Eğitim-Öğretim yılı Güz Dönemi'nde, Hacettepe Üniversitesi, Eğitim Fakültesi, Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Bölümü, Kimya Eğitimi Anabilim Dalı'nda, 4. sınıfta öğrenim gören 42 öğrenci katılmıştır. Çalışma Kimya Eğitimi Semineri II dersi kapsamında gerçekleştirilmiştir. Değinilen derste, ?çevre ve çevre kirliliği? konusunda proje tabanlı öğrenme uygulaması gerçekleştirilmiştir. Öğrencilerin akademik başarıları olarak o güne kadar olan akademik ortalamaları alınmıştır. Çalışmaya katılan öğrencilerin öğrenme stili tercihleri Grasha-Riechmann Öğrenme Stilleri Envanteri, öz kontrollü öğrenmeleri Öz Kontrollü Öğrenme Envanteri, motivasyon düzeyleri de Öğrenme için Motivasyonel Stratejiler Anketi uygulanarak belirlenmiştir. Çalışmanın bulguları, öğrenme stili tercihleri ile akademik başarı arasında anlamlı bir ilişki olmadığını göstermiştir. Başka bir ifade ile öğrencilerin öğrenme stili tercihlerinin akademik başarıları üzerinde anlamlı bir etkisi yoktur. Proje tabanlı öğrenme uygulamasının gerçekleştirildiği Kimya Eğitimi Semineri II dersinde, öğrencilerin başarıları öğrenme stili tercihlerine göre anlamlı farklılık göstermiştir. Uygulama sonucunda, derste en yüksek başarıyı işbirlikçi öğrenme stili tercihi olan öğrenciler gösterirken, bağımsız öğrenme stili olan öğrenciler en düşük performansı göstermişlerdir. Çalışmanın bulguları öz kontrollü öğrenme faktörlerinin (bilişsel işleme, çevrenin kontrolü ve kullanımı, üst bilişsel işleme), bağımlı değişken olan akademik başarıdaki değişimin % 51,4'ünü açıkladığını göstermiştir. Bilişsel işlemenin ise öğrencilerin akademik başarıları üzerinde anlamlı bir etkisinin olduğu görülmüştür. Çalışmanın bulguları, motivasyon faktörleri (içsel motivasyon, dışsal motivasyon, göreve değer verme, öğrenmeye ilişkin kontrol inançları, öz yeterlik, kaygı) birlikte, bağımlı değişken olan akademik başarıdaki değişimin % 80,8'ini açıkladığını göstermiştir. İçsel motivasyon, göreve değer verme, öğrenmeye ilişkin kontrol inançları ve sınav kaygısının öğrencilerin akademik başarıları üzerinde anlamlı etkisinin olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Nowadays, through changing life conditions and rapid technology develoment, the required abilities to be successful in business life have been changed. As is seen, the days in which students have been asked for learning only given information have gone. In the age in which expectations increased, indormation changed rapidly, some arrangements have been conducted in educational systems. It has been certain that teachers have had gread importance for realizing qualified education and training individuals who meet society?s expectations and needs. Today, it has been moving away from traditional instructional methods to new approaches for increasing students? learning. This situation has been valid for teacher education programmes. For increasing quality of education, the first step has been getting more information about students? personal charesteristics. There have been some factors which effected students? academic achievement or their success in a class. In the extent of a study, it has been imposible for searching all the factors which effect students? achievement. In this study, the relationship of learning style preferences, self regulated learning and motivation factors with pre service chemistry teachers? academic achievement has been searched. The common characteristics of the mentioned factors has been that they have been connected with students? responses to learning/learning environment and their behaviors in learning process. Determining the factors which effect students? achievement in other words their learning, will help for reorganizing more effective learning environments. The aim of the study has been determining the effect of learning style preferences on pre service chemistry teachers? academic achievement and the effect of matching teaching strategies to students? learning style preferences on students? achievement in a class. Additionally, it has been aimed to determine the effect of self regulated learning and motivation factors on pre service chemistry teachers? academic achievement. The study, has been conducted with 42 4th year pre service chemistry teachers training in Hacettepe University, Faculty of Education, Secondary School Science and Mathematics Department, Chemistry Education Division in 2006-2007 Fall Semestr. The applications have been conducted in the extent of Chemistry Education Seminer II Class. In the extent of mentioned class, project based learning application about ?environment and environmental pollution? subject has been conducted. Students? academic mean points have displayed students? acedemic achievement. The learning style preferences of the students have been determined by administering Grasha-Riechmann Learning Styles Inventory, their self regulated learning levels have been determined by administering Self Regulated Learning Inventory and their motivation has been determined by administering Motivated Strategies for Learning Questionnaire. The findings of the study have displayed that there has not been any statistically meaningful connection between students? learning style prefrences and their academic achievement. In other words, students? learning style prefences has no effect on students? acedemic achievement. Students? achievement of Chemistry Education Seminar II Class in which project based learning application conducted has been scientifically different according to their learning style preferences. As a result of the application, collaborative students have had the highest performance and independent students have had the lowest performance. The findings of the study have displayed that self regulated learning factors (cognitive processing, metacognitive processing, control of learning environment) have explained 51,4 % of the variance of students? academic achievement. It has been seen that cognitive processing has been a statistically meaningful predictor of academic achievement. The findings of the study have displayed that motivation factors (intrinsic motivation, extrinsic motivation, task value beliefs, control of learning beliefs, self efficacy for learning and performance and test anxiety) have explained % 80,8 of the variance of student achievement. It has been seen that intrinsic motivation, task value beliefs, control of learning beliefs and test anxiety have been statistically meaningful predictors of academic achievement.