Argümantasyon destekli probleme dayalı öğrenme uygulamalarının fen bilgisi öğretmen adaylarının asit/bazlar ve gazlar konularındaki başarılarına etkisi
The effect of argumentation-supported problem based learning applications on the acid / bases and gases success of pre-service science teachers
  1. Tez No: 486015
  2. Yazar: GÜLSEDA EYCEYURT TÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZİYA KILIÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 209
Özet
Bu araştırmada probleme dayalı öğrenme modeli argümantasyon ile desteklenmiştir. Araştırmanın amacı; argümantasyon destekli probleme dayalı öğrenme yönteminin fen bilgisi öğretmen adaylarının başarılarına ve başarıya etkisinin olduğu bilinen; eleştirel düşünme becerisi, tartışma istekliliği, öz yeterlik ve tutum değişkenlerine etkisini incelemektir. Araştırmada ön test-son test eşitlenmemiş kontrol gruplu yarı deneysel desen kullanılmıştır. Araştırmanın evrenini, 2013-2014 bahar yarıyılında İç Anadolu Bölgesi'nde bulunan bir devlet üniversitesinde öğrenim gören fen bilgisi öğretmen adayları ve araştırmanın örneklemini ise bu fen bilgisi öğretmen adaylarından üçüncü sınıfta Fen Bilgisi Laboratuvar Uygulamaları dersi kapsamında üç farklı şubede öğrenimini sürdüren 140 öğretmen adayı oluşturmaktadır. Çalışma, deney gruplarının birinde probleme dayalı öğrenme (N=44), diğerinde argümantasyon destekli probleme dayalı öğrenme (N=46) ile sürdürülürken, kontrol grubunda ise mevcut program (N=50) ile sekiz hafta süreyle yürütülmüştür. Grupların her birine araştırmanın alt problemlerini araştırmak amacıyla; 'Kimya Özyeterlik Ölçeği', 'Kimya Dersine Karşı Tutum Ölçeği', 'Tartışma İstekliliği Belirleme Ölçeği', 'Eleştirel Düşünme Becerisi Ölçeği' ve 'Başarı Testleri' ön-test ve son-test olarak uygulanmıştır. Hipotezleri test etmek amacıyla t-testi ve varyans analizi (ANOVA) uygulanmıştır. Analiz sonuçlarına göre, argümantasyon destekli probleme dayalı öğretim yönteminin uygulandığı deney grubundaki öğrencilerin Asit/Bazlar ve Gazlar konulardaki akademik başarılarının diğer gruplardaki öğrencilerin akademik başarılarından anlamlı derecede yüksek olduğu görülmüştür. Probleme dayalı öğrenme yönteminin uygulandığı gruptaki öğrencilerin akademik başarıları ise kontrol grubundaki öğrencilerin akademik başarılarından da düşük olmuştur. Eleştirel düşünme düzeyleri, öz yeterlik düzeyleri ve tartışma istekliliği düzeyleri açısından sonuçlar yorumlandığında; argümantasyon destekli probleme dayalı öğrenme lehine artış görülmüş, ancak gruplar arası fark anlamlı bulunmamıştır. Tutum düzeyleri açısından sonuçlar yorumlandığında ise mevcut programa göre ve probleme dayalı öğrenme ile yürütülen gruplarda tutum düzeyinde düşüş, argümantasyon destekli probleme dayalı öğrenme yürütülen grupta artış gözlenmiştir. Bu farklar değerlendirildiğinde ise mevcut programa göre yürütülen gruptaki düşüş anlamlı olarak nitelendirilirken, diğerleri ise anlamlı bir fark yoktur şeklinde yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this research problem based learning was supported with argumentation. The purpose of this research is to determine the effect of argumentation supported problem based learning to candidate science teachers' critical thinking skills, argumentation willingness, self-efficiency, attitudes and academic scores. In this research pre and post tests semi-experimental design was used. The universe of the research consists of candidate science teachers educating at a university in Central Anatolian Region in the 2013-2014 academic year. The sample of the research consists of 140 third class candidate science teachers educating in three different classes and taking the lesson of science lab applications. In one of the research's experiment groups (N=44) problem based learning was conducted, in the other experiment group (N=46) argumentation supported problem based learning was conducted. In the control group (N=50) classic program was used. The applications lasted eight weeks in each group. 'Chemistry Self-Efficiency Scale', 'Chemistry Attitude Scale', 'Argumentation Willingness Scale', 'TheCalifornia Critical Thinking Disposition Inventory' and 'Chemistry Concepts Tests' were implicated to each of the groups as pre and post tests for researching the study's sub problems. In order to test the hypotheses the t-test and covariance analysis (ANCOVA) were conducted. According the analysis results, it was observed that argumentation supported problem based teaching students' conceptual understandings were significantly higher than groups students. In groups, it was observed that classic program group's students' academic scores were significantly higher than problem based learning group's students. When the results were interpreted according to critical thinking levels, self-efficiency levels and argumentation willingness levels, it was found that argumentation supported problem based teaching scores were higher but not meaningful. When the results were interpreted according to attitude levels, it was found that classic program and problem based learning scores had reduced but argumentation supported problem based learning scores had increased. It was evaluated that the reduction in classic program group was meaningful where the others weren't.