Kimyasal reaksiyonlarda hız konusunda argümantasyona dayalı laboratuvar uygulamasının öğretmen adaylarının akademik başarıları ve bilimsel argümantasyon becerilerine etkisi
The effects of argumentation-based laboratory practice related to rate of chemical reactions on preservice teachers' academic achievement and scientific argumentation skills
- Tez No: 785393
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YILDIZAY AYYILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kimya Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu çalışmanın amacı, Kimyasal Reaksiyonlarda Hız Konusunda argümantasyona dayalı laboratuvar uygulamalarının öğretmen adaylarının akademik başarılarına ve bilimsel argümantasyon becerilerine etkisini incelemektir. Araştırma nicel araştırma kapsamında olup araştırma modeli olarak ön test-son test kontrol gruplu yarı deneysel desen kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemini; 2021/2022 Öğretim Yılı Bahar Yarıyılında Dokuz Eylül Üniversitesi Buca Eğitim Fakültesi'nde Genel Kimya Laboratuvarı Dersi kapsamında Biyoloji Öğretmenliği (NDeney=18) ve Kimya Öğretmenliği (NKontrol=22) Programlarında eğitim alan toplam 40 birinci sınıf öğretmen adayı oluşturmaktadır. Uygulama süresi her grup için haftada iki saat olmak üzere 6 hafta sürmüştür. Laboratuvar uygulamaları öncesi Deney ve Kontrol Gruplarının ön öğrenmelerini belirlemek amacıyla tez kapsamında geliştirilen Kimyasal Reaksiyonlarda Hız Hazırbulunuşluk Testi, pilot uygulama için toplamda 183 öğretmen adayına uygulanmış ve KR-20 güvenilirliği 0,894 olarak bulunmuştur. Uygulama sonunda öğretmen adaylarının akademik başarılarını belirleyerek mevcut kavram yanılgılarını ortaya çıkarmayı hedefleyen yine tez kapsamında geliştirilen Kimyasal Reaksiyonlarda Hız Başarı Testi, dersi önceden alan 184 öğretmen adayına uygulanmış ve KR-20 güvenilirliği 0,889 olarak bulunmuştur. Araştırmada ayrıca, öğretmen adaylarının bilimsel argümantasyon becerisini ölçmek için Hiğde ve Aktamış (2018) tarafından geliştirilerek KR-20 güvenilirliği 0,78 bulunan Bilimsel Argümantasyon Testi kullanılmıştır. Çalışmada ön test olarak deney ve kontrol grubuna Kimyasal Reaksiyonlarda Hız Hazırbulunuşluk Testi ve Bilimsel Argümantasyon Testi uygulanmıştır. Ön testlerin sonuçları değerlendirildiğinde; deney ve kontrol grubunun hazırbulunuşlukları ve argümantasyon becerileri arasında anlamlı bir farklılık olmadığı sonucuna ulaşılmıştır (p>0,05). Araştırmada Genel Kimya Laboratuvarı Dersi aynı öğretmen tarafından; deney grubunda çalışma yapraklarıyla desteklenen argümantasyona dayalı laboratuvar uygulamaları ile yürütülürken, kontrol grubunda öğretmen merkezli laboratuvar yaklaşımı ile yürütülmüştür. Laboratuvar uygulamaları tamamlandıktan sonra, her iki gruba da Kimyasal Reaksiyonlarda Hız Başarı Testi ve Bilimsel Argümantasyon Testi son test olarak uygulanmıştır. Başarı Testine verilen cevaplar incelendiğinde; deney grubu olan Biyoloji Öğretmenliği Programı öğretmen adaylarında, kontrol grubu olan Kimya Öğretmenliği Programı öğretmen adaylarına kıyasla çok daha az sayıda kavram yanılgısına rastlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effect of laboratory applications based on argumentation on the Rate of Chemical Reactions on the academic achievements and scientific argumentation skills of preservice teachers. The research is within the scope of quantitative research and semi-experimental design with pre-test-post-test control group was used as the research model. The sample of the research; in the spring semester of the 2021/2022 Academic Year, a total of 40 first-year preservice teachers' studying in Biology Teaching (NDeney=18) and Chemistry Teaching (NKontrol=22) Programs at Dokuz September University Buca Faculty of Education within the scope of the General Chemistry Laboratory Course constitute. The application period lasted for 6 weeks, two hours per week for each group. The Readiness Test on the Rate of Chemical Reactions developed within the scope of the thesis in order to determine the preliminary learning of Experimental and Control Groups before laboratory applications was applied to a total of 183 preservice teachers for pilot implementation and the reliability of the KR-20 was found to be 0.894. At the end of the application, The Success Test on the Rate of Chemical Reactions developed within the scope of the thesis, which aims to reveal the existing misconceptions by determining the academic achievements of the preservice teachers, was applied to 184 preservice teachers who took the course in advance and the reliability of the KR-20 was found to be 0.889. In addition, the Scientific Argumentation Test developed by Hiğde and Aktamış (2018), which has a reliability of KR-20 of 0.78, was used to measure the scientific argumentation skills of preservice teachers in the research. In the study, The Readiness Test on the Rate of Chemical Reactions and Scientific Argumentation Test were applied to the experimental and control group as a preliminary test. When the results of the preliminary tests were evaluated, it was concluded that there was no significant difference between the readiness levels and argumentation skills of the experimental and control group (p>0.05). In the research, the General Chemistry Laboratory Course was conducted by the same teacher; In the experimental group, it was conducted with argumentation-based laboratory practices supported by worksheets, while in the control group, it was conducted with a traditional laboratory approach. After the laboratory applications were completed, The Success Test on the Rate of Chemical Reactions and the Scientific Argumentation Test were applied to both groups as the final test. When the answers of the Achievement Test were examined, it was found that there were much fewer mistakes in the preservice teachers of the Biology Teaching Program who were the experimental group than in the preservice teachers of the Chemistry Teaching Program who were the control group.