A service oriented reflective middleware for pervasive computing
Yaygın haberleşme için servis odaklı aksettirici arakatman
- Tez No: 244678
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HALUK GÜMÜŞKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Fatih Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bölümü
- Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Son yıllarda mobil bilgi işleme (mobile computing) alanındaki teknolojik gelişmeler sayesinde, yaygın bilgi işleme (pervasive computing) çok daha pratik olmuş ve günlük hayata uygulanabilir hale gelmiştir. Gelişmiş taşınabilir haberleşme cihazları, kısa ve uzun mesafe geniş bant kablosuz ağ teknolojileri ve akıllı sensörler gibi ihtiyaç duyulan donanımlar artık kolayca ulaşılabilir durumdadır. Bu gelişmeler ışığında taşınabilir cihazlar ile bina içi ve bina dışı dağıtık kablosuz ortamlara yönelik yeni yazılım teknikleri ve mobil servislerin geliştirilmesi gerekmektedir.Bu tez çalışmasında, sistemden bağımsız çalışan, taşınabilir ve ortamdan haberdar mobil uygulamalar ve sistemler için yazılım mimarileri sunulmaktadır. Bu mimariler için kablosuz ağ paket ölçümleri ve mimari performans analizi verilmektedir. Bu analizlerde, dağıtık sistemler ve sunucu istemci mimarisindeki üç önemli neslin temsilcisi olan temel TCP soket bağlantısı, RMI dağıtık nesne teknolojisi ve servis odaklı yaklaşım kullanılarak farklı kablosuz ağlar için zaman analizi yapılmıştır. Bu analizler sonucunda günümüzün mobil cihazlarında kullanılabilecek yazılım mimarileri ve teknolojileri değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
Pervasive Computing is getting much practical and applicable to daily life due to the technological advances in mobile computing. The needed hardware technology is available as advanced small mobile communication devices, short and long distance wide band wireless networking technologies and smart sensors. Along with these technological advances, new software techniques and mobile services for mobile devices, and indoor and outdoor distributed and wireless environments are required.In this thesis, software architectures for small mobile communication devices are proposed for system independent and portable mobile applications and systems for a context-aware system. The wireless network packet measurements and architecture performance analyses are given for the proposed architectures. In these analyses, using basic TCP socket connections, RMI distributed object technology and service oriented approaches, which are the representatives of three important generations in distributed systems, client/server architectures are studied and the time analyses for different wireless network connections are presented. As a result of these analyses, software architectures and technologies which can be used on today?s mobile devices for different applications are evaluated.