Dikkat ve çevresel farkındalığı artırıcı zihinsel alıştırma eğitiminin ilköğretim 7. sınıf öğrencilerinin zekâ gelişimine etkisi
Effect of attention and environmental awareness increasing mental exercise education on the intellectual development of primary education seventh grade students
- Tez No: 244771
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Eğitim ve Öğretim, Biology, Education and Training
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu araştırmanın amacı, ilköğretim yedinci sınıfta öğrenim görmekte olan öğrencileredikkat çevresel farkındalığı artırıcı egzersizlerle zekâ gelişimine etkisini incelemektir.Araştırmada öntest-sontest kontrol gruplu deneysel desen kullanılmıştır.Araştırma 2007?2008 öğretim yılının güz döneminde Erzurum Ilıca Şeker İlköğretim okulunun 7/A-B şubelerinden 50 ve Erzurum Özel İstiklal İlköğretim Okulu 7/A?C şubelerinden 41 öğrenciye ön seçim amaçlı R. B. Cattel zekâ testi ve Kişisel Bilgi Formu uygulanmış arkasından 20 kişilik deney, 20 kişilik de kontrol grubu belirlenmiştir. Deney grubuna 6 hafta boyunca ?düzenli ve kontrollü? olarak belli türde alıştırmalar yapmaları sağlanmış, kontrol grubuna ise bu alıştırmalar yaptırılmamıştır. Araştırmada, öğrencilerin zekâ gelişimi ile ilgili veriler Cattel (1957) tarafından geliştirilip uyarlama çalışmaları Toğrol (1974) tarafından yapılan Cattel Zekâ Testi ile toplanmış ve elde edilen ham puanlar ?zeka bölümleri? ile ilgili puanlara çevrilmiştir. Araştırmada ön test ve son test puan ortalamaları arasındaki farkın anlamlı olup olmadığı analiz etmek için t testi; ön test ile son test puan ortalamaları arasındaki ilişkileri analiz etmek için ise korelasyon analizi yapılmıştır. Araştırma sonucunda özetle şu bulgulara ulaşılmıştır. Öğrencilerin cinsiyetlerine göre, zekâ testinden aldıkları puanlar arasında anlamlı bir farklılaşma bulunamazken öğrenim gördükleri okulun resmi veya özel okul olmasına göre zekâ testinden aldıkları puanlar arasında özel okulun lehine anlamlı bir farklılaşma olduğu; ayrıca öğrencilerin zekâ testinden aldıkları öntest ve sontest puanları arasında olumlu yönde anlamlı bir ilişki olduğu ve öğrencilere verilen dikkat ve çevresel farkındalığı artırıcı zihinsel alıştırma eğitiminin zeka gelişimine olumlu yönde etkisi olduğu bulgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim of this study was to investigate the Effect of attention and environmental awareness increasing mental exercise education on the intellectual development of primary education seventh grade students.Experimental pattern with pretes?endtest control group was used in the study. It was conducted through autumn term of 2007?2008 educational year in Erzurum Ilıca Şeker primary school with 50 students from 7/A-B classes and 41 students from Özel İstiklal primary school 7/A?C classes. R. B. Cattel IQ test and personal information forms were used to determine control group of 20 students and experimental group of 20 students. Experimental group was subject to regular and controlled exercises of certain kind while control group was not. Data about the intellectual development of students was gathered with the Cattel IQ test, which was developed by Cattel (1957) and adapted by Toğrol (1974), and then converted to raw IQ points. To investigate if the difference between pre- and end-test, t test was used. Correlation analyzes was used to analyze the relationship between mean pre- and end test points.There was no significant differentiation among IQ test points in relation to sex. However there was significant difference in relation to being educated in state school or private school, favoring private school students. Additionally a positive and significant relation between pre- and end-test points of students was found, implicating a positive effect of attention and environmental awareness increasing mental exercise education on the intellectual development.