Biyokaçakçılığın doğal denge üzerindeki etkisine yönelik biyoloji öğretmen adaylarının bilgi düzeyleri
Knowledge level of biology teacher canditates on biosmuggling effect on natural balance
  1. Tez No: 793139
  2. Yazar: SEMA TAŞDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ GÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Eğitim ve Öğretim, Biology, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu araştırmada, biyokaçakçılığın doğal denge üzerindeki etkisine yönelik biyoloji öğretmen adaylarının bilgi düzeylerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Araştırmada nicel araştırma yöntemlerinden, tek gruplu zayıf deneysel desen kullanılmıştır. Çalışma Ankara' da bir devlet üniversitesinin Eğitim Fakültesi'nde öğrenim gören 60 biyoloji öğretmen adayının katılımıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırmada veri toplama aracı olarak, araştırmacı tarafından geliştirilen 15 çoktan seçmeli maddeden oluşan,“Biyokaçakçılık ve Doğal Denge Başarı Testi”öntest-sontest olarak kullanılmıştır. Başarı testinin güvenirlik katsayısının 0,79 olduğu, madde ayırt edicilik indeksleri 0,32-0,49 aralığında, madde güçlük indeksleri ise 0,33-0,67 aralığında hesaplanmıştır. Başarı Testi çalışma öncesi ön test olarak uygulanmıştır. Biyoloji öğretmen adaylarına araştırmacı tarafından, örnek olay yöntemi temelli biyokaçakçılık ve doğal denge üzerindeki etkileri konulu eğitim verilmiştir. Bu eğitimin tamamlanmasından sonra başarı testi son test olarak uygulanmıştır. Araştırma kapsamında biyokaçakçılığın doğal denge üzerindeki etkilerine yönelik verilen eğitimin biyoloji öğretmen adaylarının bilgi düzeylerine etkisi cinsiyet, sınıf düzeyi, çevreye yönelik ders alma durumu, çevre ile ilgili bilimsel toplantılara katılma durumu ve bu toplantılara katılım sıklığı değişkenlerine göre araştırılmıştır. Uygulamalar sonucunda elde edilen veriler bir istatistik programında analiz edilmiştir. Verilerin analizinde; bağımsız gruplar t testi, bağımlı gruplar t testi, tek yönlü varyans analizi (one-way sontest puanları arasında son test lehine önemli düzeyde farklılık olduğu tespit edilmiştir. Biyoloji öğretmen adaylarının çevre ile ilgili bilimsel toplantılara katılım ve katılım sıklığı değişkenine göre toplantılara katılanlar ile birden fazla katılanlar lehine anlamlı farklılık olduğu saptanmıştır. Ancak cinsiyet, sınıf düzeyi ve çevre dersi alma durumları değişkenlerine göre anlamlı bir farklılık bulunmamıştır. Biyolojik çeşitlilik üzerindeki tehditler konusunda güncelliği ile oldukça dikkat çeken biyokaçakçılığın doğal denge üzerindeki etkisine yönelik gerçekleştirilen öğretim uygulamasının Biyoloji öğretmen adaylarının bilgi düzeylerinin artışında etkili olduğu saptanmıştır. Öğretmen adaylarının çevresel farkındalığını ve bilgi düzeylerini artırıcı öğretim etkinlerinin gerçekleştirilmesi ve bilimsel faaliyetlere katılımlarının sağlanmasının toplumsal duyarlılık ve biyoçeşitlilik unsurlarının korunması açısından oldukça yararlı olacağı anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
On this study, it is aimed to determine the information level of biology teacher candidates about bio-smuggling's effect on natural balance. From the quantitative research models, one group weak experimental design is used for this study. Research was conducted with the attendance of 60 biology teacher candidates from an Ankara government university educational department. As the data collection tool,“Bio-Smuggling and Natural Balance Success Test”, which is developed by the researcher and including 15 multiple choice questions, is used as pretest-posttest. It is calculated that reliability coefficient of the study is 0,79; Index of distinctiveness is between 0,32 – 0,49 and item difficulty index is between 0,33 – 0,67. Success test is applied as pretest before the study. Biology teacher candidates got education on case method-based bio-smuggling and its effects on natural balance by the researcher. After the completion of this education, success test was applied as posttest. On the scope of the research, the effect of given education about bio-smuggling's effects on natural balance on teacher candidates' information level in terms of their sex, class level, having education about environment or not, attending to scientific meetings on environment or not and the frequency of attending these meetings. Data gathered at the end of the study was analyzed on a statistical program. On the data analysis, independent groups t test, dependent groups t test and one way analysis of variance (one-way ANOVA) was used. According to analysis results, it is seen that there is a significant positive difference on behalf of post test between the pretest and posttest points of biology teacher candidates. According to the biology teacher candidates' attendance and attendance frequency to scientific meetings about environment variable, it is understood that there is a logical difference on behalf of attending and multiple attending candidates. Yet, a logical difference couldn't be found in terms of sex, class level and having environment classes or not variables. It is determined that education application on the effect of bio-smuggling on natural balance, which attract attention with its currency on threats against biological variables, is effective in terms of increasing the information level of biology teacher candidates. It is understood that having educational activities for increasing the information level and environmental awareness of teacher candidates and enabling them to attend scientific activities will be very significant in terms of social sensitivity and protection of biodiversity items.