Erzurum ilindeki mağaralarda damlataşı oluşumunda etkili bakterilerin izolasyonu, karakterizasyonu ve tanısı
Isolation, characterization and identification of the bacteria that are effective in dripstone formation in the caves in Erzurum
- Tez No: 244773
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEDİNE GÜLLÜCE
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Bu çalışmada Erzurum ili sınırları içerisinde yer alan 2 mağara sistemindeki (Elmalı mağaraları-Pazaryolu, Yıldızkaya mağarası-Olur) damlataşlarından örnekler alınarak bu yapılar üzerindeki mikroorganizmalar izole edilmiştir. İzolatlar arasında damlataşı oluşumuna katkıda bulunan bakteriler tespit edilerek, bu izolatların karakterizasyonu ve tanısı yapılmıştır. Damlataşı oluşumuna katkı sağlayabileceği belirlenen, tamamı Gram pozitif 64 bakteri izolatı elde edilmiştir. Bu izolatların tanılanması ve karakterizasyonu için; morfolojik, fizyolojik, biyokimyasal, yağ asidi, metabolik ve genetik veriler kullanılmıştır. Fenotipik ve genotipik verilerin birlikte değerlendirilmesi ile 48 izolat tür seviyesinde, 5 izolat cins düzeyinde tanılanmıştır. Geriye kalan 11 izolat ise tanılanamamıştır. İzolatların genetik akrabalıklarını belirlemek için ARDRA tekniği kullanılmış ve literatüre uygun veriler elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the present study, microorganisms were isolated from the dripstone samples of 2 cave systems (Elmalı caves-Pazaryolu, Yıldızkaya cave-Olur) which are located in the vicinity of Erzurum, Turkey. Total 64 bacterial isolates among the microorganisms isolated have role in the formation of dripstone were identified and characterizated, all of which were Gram positive. Morphological, physiological and biochemical as well as FAMEs, metabolime and ARDRA profiles were used for identification and characterization of each isolates. Based on phenotypic and genotypic data 48 of the isolates were identified at the species, 5 isolates identified at the genus level. The remaining 11 isolates were unidentified. ARDRA was used to determine phylogenetic relationship between isolates. The results are supported the acknowledgement in the literature.