Rhizoctonia solani ve iki nükleuslu Rhizoctonia izolatları ile enfekte edilen fasulye (Phaseolus vulgaris L.) bitkilerinin köklerinde glutatyon redüktaz enzim aktivitesinin araştırılması
Investigation on glutathione reductase enzyme activity of bean (Phaseolus vulgaris L.) roots inoculated with Rhizoctonia solani and binucleate Rhizoctonia isolates
  1. Tez No: 244774
  2. Yazar: ALETTİN ÇİFTCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CAFER EKEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Ziraat, Biochemistry, Agriculture
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Bu çalışma, Rizoctonia solani ve iki nükleuslu Rhizoctonia'ların anastomosis grupları ile enfekte edilen fasulye (Phaseolus vulgaris L.) bitkilerinin köklerinde glutatyon redüktaz (Glutatyon: NADP+, oksidoredüktaz, E.C 1.8.1.7; GR) enzim aktivitelerinin araştırılması amacıyla yapılmıştır. Şeker fasulyesi bitkileri bir haftalık ve dört haftalık iken R. solani AG 2-1, AG-3, AG-4, AG-5, AG-11 ve iki nükleuslu Rhizoctonia AG-A, AG-F, AG-G ve AG-K izolatları ile inokule edilmiştir. GR enzim aktivitesi spektrofotometrik olarak 340 nm'de ölçülmüştür. Bir haftalık fasulye bitkilerinde enzim aktivitesi 0.0112 EÜ/ml olarak saptanırken, dört haftalık fasulye bitkilerinde 0.0032 EÜ/ml olarak saptanmıştır. Bir haftalık fasulye bitkileri Rhizoctonia ile inokule edildiğinde GR enzim aktiviteleri azalırken, dört haftalık fasulye bitkilerinde GR enzim aktivitelerinde artış saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine glutathione reductase (Glutathione: NADP+ oxidoreductase, E.C 1.8.1.7; GR) enzyme activity of bean (Phaseolus vulgaris L.) roots inoculated with Rhizoctonia solani and binucleate Rhizoctonia isolates. One-week- old and four-week-old bean seedlings (cv. Şeker) were inoculated with isolates of R. solani (AG 2-1, AG-3, AG-4, AG-5, and AG-11) and binucleate Rhizoctonia (AG-A, AG-F, AG-G, and AG-K). Enzymatic activity was spectrofotometrically measured at 340 nm. GR enzyme activity was determined 0.0112 EU/ml for one-week- old bean seedlings and 0.0032 EU/ml for four-week-old bean seedlings. When the plants were inoculated with isolates of Rhizoctonia, GR enzyme activity reduced in the one-week- old bean seedlings. Whereas, GR enzyme activity increased in the four-week- old bean seedlings.