Using pade opproximation in system modelling and simulation with state-space representation
- Tez No: 24480
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. LEVENT AKIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 1992
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 200
Özet
Bugün, pek çok uygulamada sistem modellemesi ve analizi için sistem cevabının istatistiksel karakteristiğini bulmak önem taşımaktadır. Bu çalışmada temel olarak sistem modelleme ve analiz metodlarını araştırdık. özellikle, Autoregressive Moving Average (ARMA) ve Pade1 metodlarını sistem transfer fonksiyonu katsayılarını bulma yönünden inceledik. Transfer fonksiyonu katsayılarını bulmak için literatürde pek çok metod vardır. Bizim çalışmalarımızda ARMA metodunun Modified Yule Walker equations ve AKAIKE algoritmaları, ve Biyiksiz tarafından geliştirlen yeni bir Pade' algoritması incelendi. Bu üç metod denendiğinde, Pade1 algoritmasının bilgisayarda kullanılan sözcük uzunluğundan dolayı ortaya çıkan hatalara karşı daha az duyarlı olduğu görüldü, öte yandan Pade' algoritması bazen orijinal sisteme göre kötü sonuçlar verdi. Düşük düzeyde üslü terim kullanıldığında Pade' algoritması diğer MYWE ve AKAIKE metodlarından genel olarak daha iyi sonuç verdi. ARMA ve AKAIKE'den ise genellikle yüksek düzeyde üslü terim kullanıldığında daha iyi sonuçlar alınabildi. Fakat bu düzey numaralarının da mutlaka geliştirilen düzey seçme algoritmalarından biri kullanılarak seçilmesi gerektiği gözlemlendi. Ayrıca durum uzayı modellemelerine karşı her iki algoritmanın bulduğu transfer fonksiyonlarının duyarlılığını inceledik. Araştırmanın bu kısmında ise farklı durum uzayı gerçekleme tiplerini karşılaştırdık. Burada elde edilen sonuçlar Pade'nin hepsinde olmasa bile bazı gerçekleme tiplerinde hataya daha az duyarlı bir transfer fonksiyonu üreteceğini gösterdi.
Özet (Çeviri)
Today, in a variety of application the statistical characteristics of a system response is important in order for analysis and model the systems. In this study, we mainly made an investigation to the system analyzing and modelling methods. Especially, we considered Autoregressive Moving Average (ARMA) and Pade' approximation methods to find the modelled system transfer function coefficients. There are several algorithms to calculate these coefficients. In our study we used Modified Yule Walker Algorithm (MYWE) and AKAIKE algorithms for ARMA and a new Pade1 algorithm developed by Biyiksiz for Pade' approximation. When these three methods were simulated, it was seen that Pade* is mainly less sensitive to the coefficient quantization error and arithmetic round-off error accumulation introduced by finite word length. On the other hand it is not a good approximation for higher orders. it was seen that if the lower orders were used, Pade' approximation gave really good results compared to the MYWE and AKAIKE. But these ARMA models also are not guaranteed to give stable solutions for higher orders. In some cases for higher or lower order ARMA models produced good results especially for higher orders. But these orders should be choosen with one of the methodologies described for model order selection. An extension of research was done to the state-space error sensitivity. When the mentioned errors were investigated for different representation types of the state-space approach, it was shown that Pade' algorithm was less sensitive to such errors especially for some of the representation types.