E-öğrenme ortamları için özlü sözler ontolojisinin tasarımı ve uygulaması
Design and application of apothegm ontology for e-learning environments
  1. Tez No: 244802
  2. Yazar: GALİP KAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ARİF ALTUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu çalışma kapsamında e-öğrenme ortamlarında kullanılabilecek örnek bir alanontolojisi ile ontolojiyi görselleştirebilmek ve ontolojinin kullanımını örnekleyebilmekamacıyla, web tabanlı bir görselleştirme aracı geliştirilmiştir.Çalışmada ilk olarak ontoloji geliştirmek için örnek bir alan seçilmiştir. Daha sonra eöğrenmeortamlarında ontolojilerin kullanımı araştırılarak e-öğrenme ortamlarındaontoloji kullanımı konusunda alanyazın incelenmiştir. Alanyazında kabul görmüşontoloji geliştirme yöntemleri incelenerek çalışma kapsamında geliştirilmesidüşünülen ontolojiye uygun bir yöntem seçilmiştir. Ayrıca, ontoloji-anlamsal webilişkisi ve ontolojinin geliştirilmesi için kullanılan teknolojiler açıklanmıştır.Sonraki bölümde ontoloji geliştirme yöntemi anlatılmıştır. Seçilen ontoloji geliştirmemodelinin adımları açıklanmış, ontolojinin geliştirilmesinde kullanılan terimleranlatılmıştır. Ontolojinin geliştirilmesi için kullanılan geliştirme aracı ve bu aracıkullanarak örnek bir ontoloji geliştirmek için izlenecek adımlar açıklanmıştır.Son bölümde ise seçilen geliştirme aracı yardımıyla özlü sözler ontolojisinin geliştirmesüreci açıklanmıştır. Bu süreçte izlenen örnek yöntem adımları anlatılmıştır.Ontolojinin altyapısı açıklandıktan sonra, ontolojinin görselleştirilmesi için geliştirilenweb tabanlı görselleştirme aracı açıklanmıştır. Son olarak geliştirme için kullanılandiller ve tercih edilen geliştirme aracı örnek ekran görüntüleri ile anlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to develop a domain ontology and a web based visualization tool tovisualize and illustrate use of ontology for e-learning environments.In this study, at first, a domain is selected to develop ontology. Having decided on thedomain, a survey on ontology use in e-learning environments is reviewed. Based onthe review on ontology development methodologies, an appropriate method isselected. In addition, ontology-semantic web relations and technologies used inontology development are explained.In the next section, ontology development methodology is explained in detail.Development steps of selected methodology and the terms used in ontologydevelopment are described. Development tool used to build ontology and steps fordevelopment of an example ontology in this tool is explained.In the last section, development process of apothegm ontology by using the chosendevelopment tool is explained. In this process, followed steps in sample methodologyare described. After explanation of ontology infrastructure, web based visualizationtool of aphotegm ontology is described. Finally, selected programming language anddevelopment tool are explained with sample screenshots.