Fizyoterapist adaylarında yaşam boyu öğrenme ve e-öğrenme tutumları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between lifelong learning and e-learning attitudes in physiotherapist candidates
- Tez No: 898415
- Danışmanlar: PROF. DR. FERDİ BAŞKURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Günümüzün bilgi toplumlarında değişimin hızına yetişebilmek için her alanda yaşam boyu öğrenen bireylere ihtiyaç vardır. Teknolojik gelişmelerle birlikte öğrencilerin öğrenme tercihleri göz önünde bulundurulduğunda yaşam boyu öğrenme sürecinin etkinliği ve sürdürülebilirliği için e-öğrenme ortamları önemli bir yere sahiptir. Çalışmamızın amacı fizyoterapi ve rehabilitasyon bölümü öğrencilerinin yaşam boyu öğrenme tutumlarını, e-öğrenmeye yönelik tutumlarını, e-öğrenmeye hazır bulunuşluklarını ve bu parametrelerin birbiriyle olan ilişkilerini incelemektir. Çalışmanın araştırma örneklemi 2023-2024 eğitim öğretim yılında Süleyman Demirel Üniversitesi Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümünde eğitim gören ve çalışmaya katılmaya gönüllü olan 342 öğrenciden oluşmaktadır. Çalışma boyunca veriler Kişisel Bilgi Formu, Yaşam Boyu Öğrenme Tutum Ölçeği, E-Öğrenmeye Hazır Bulunuşluk Ölçeği ve E-Öğrenmeye Yönelik Tutum Ölçeği ile toplanmıştır. Araştırma sonucuna göre, fizyoterapist adaylarının yaşam boyu öğrenme tutumlarının ve e-öğrenmeye hazır bulunuşluklarının yüksek düzeyde olduğu tespit edilmiştir. Fizyoterapist adaylarının e-öğrenmeye yönelik tutumlarının ise orta düzeyde olduğu bulunmuştur. Her bir ölçeğin ölçek puanlarının cinsiyet ve sınıf düzeyine göre istatiksel olarak anlamlı düzeyde değişmediği tespit edilmiştir. Öğrencilerin yaşam boyu öğrenme tutumları ile e-öğrenmeye hazır bulunuşlukları arasında pozitif yönlü ve orta düzeyli bir ilişki olduğu görülmüştür. Öğrencilerin e-öğrenmeye yönelik tutumları ile e-öğrenmeye hazır bulunuşlukları arasında ise pozitif yönlü ve orta düzeyli bir ilişki olduğu görülmüştür. Sosyal medyanın günlük kullanım süresi ve e-öğrenmeye hazır bulunuşluk arasında bir ilişki olduğu tespit edilmiştir. Sosyal medya kullanım geçmişi ve e-öğrenmeye yönelik tutum arasında da bir ilişki olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In today's information society, individuals need to be lifelong learners in order to keep up with the pace of change. Considering the learning preferences of students along with technological developments, e-learning environments have an important place for the effectiveness and sustainability of the lifelong learning process. The aim of our study is to examine the lifelong learning attitudes of physiotherapy and rehabilitation students, their attitudes towards e-learning, their readiness for e-learning and the relationships between these parameters. The research sample of the study consists of 342 students who volunteered to participate in the study studying at Süleyman Demirel University Department of Physiotherapy and Rehabilitation in the 2023-2024 academic year. Throughout the study, data were collected with the Personal Information Form, Lifelong Learning Attitude Scale, E-Learning Readiness Scale and E-Learning Attitude Scale. According to the research results, it was found that physiotherapist candidates' lifelong learning attitudes and readiness for e-learning were at a high level. It was found that the attitudes of physiotherapist candidates towards e-learning were at a medium level. It was determined that the scale scores of each scale did not change statistically significantly according to gender and grade level. It was observed that there was a positive and moderate relationship between students' lifelong learning attitudes and their readiness for e-learning. It was observed that there was a positive and moderate relationship between students' attitudes towards e-learning and their readiness for e-learning. It has been determined that there is a relationship between daily use time of social media and readiness for e-learning. It was also found that there is a relationship between the number of years of social media use and attitude towards e-learning.