Karma öğrenmenin fizik öğretmeni adaylarının bilgisayar, internet ve web tabanlı öğretime yönelik tutumlarına etkisi
The effect of blended learning on the attitudes of the physics pre-service teachers toward the computer, internet and web-based education
- Tez No: 244834
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET İLHAN ŞEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu araştırmanın amacı karma öğrenme yönteminin, fizik öğretmenliği adaylarının bilgisayar, internet ve web tabanlı öğretime yönelik tutumlarına etkisini incelemektir. Bu bağlamda Hacettepe Üniversitesi Fizik Eğitimi A.B.D. son sınıf öğrencilerine, öğretim programının dokuzuncu döneminde yer alan Modern Fizik Öğretimi dersi kapsamında karma öğrenme uygulaması yapılmıştır. Uygulama öncesinde öğrencilerin bilgisayar, internet ve web tabanlı öğretime yönelik tutumlarını tespit etmek amacıyla öğrencilere ön test, uygulama sonrasında ise tutumlardaki değişikliği tespit etmek üzere son test uygulanmıştır. Araştırma kapsamında karma öğrenme içeriği geliştirmek üzere, Modern Fizik Öğretimi dersi için web sitesi, forum sayfası, e-posta grubu ve canlı sohbet odası geliştirilmiştir. Tutum değerlendirilmesi amacıyla öğrencilere bilgisayar, internet ve web tabanlı öğretime yönelik olmak üzere üç adet ölçek uygulanmıştır. Çalışma aynı ölçekler kullanılarak 2007?2008 ve 2008?2009 yıllarında olmak üzere iki kez yapılmıştır. İlk uygulamada çalışma grubu 21 öğrenciden ve ikinci uygulamada ise 29 öğrenciden oluşmaktadır. Elde edilen veriler SPSS paket programı yardımıyla değerlendirilmiştir. Sonuç olarak, her iki uygulamada da karma öğrenmenin, fizik öğretmenliği adaylarının bilgisayar, internet ve web tabanlı öğretime yönelik tutumlarını anlamlı düzeyde ve olumlu yönde etkilediği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to investigate the effect of blended learning on the attitudes of the pre-service teachers toward the computer, Internet and web based education. For this purpose, blended learning application was performed on Hacettepe University Physics Education Department senior class students within Modern Physics Teaching lesson which is taking place on ninth semester of teaching program. To determine the attitudes and changing of attitudes of the students toward the computer, Internet and web based education before and after the application of blended learning, pre-test and post-test were applied. In the scope of the study, web page, discussion board, e-mail group and live chat room was developed for blended learning program in modern physics lesson. Attitudes of students were evaluated by three scales which measure the attitudes of the students about computer, Internet and web based education. This work was performed twice in 2007-2008 and 2008-2009 by using the same scales. In the first application sample group was consist of 21 and in the second one sample group was consist of 29 students. Collected data were analyzed by SPSS program and results were evaluated via normality test for distribution evaluation. Analysis showed that the distributions in scales were not a normal distribution. For this reason every scale was evaluated individually by nonparametric related sample test. Finally, the results showed that in both applications blended learning has a positive and significant effect on attitudes of the pre-service teachers toward the computer, Internet and web based education.