X-ışını kırınımı yöntemi ile fosfazen ligandlarının ve komplekslerinin kristal yapı analizleri
Crystal structure analysis of phosphazene ligands and their complexes by x-ray diffraction method
  1. Tez No: 244833
  2. Yazar: ASLI ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TUNCER HÖKELEK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 190
Özet
Bu çalışmada, mono-spiro, di-spiro, spiro-ansa-spiro fosfazen türevleri ile literatürde ilk kez rapor edilen ferrosenil halkaları içeren toplam 17 adet fosfazen bileşikleri sentezlenmiş ve X-ışınları kırınımı yöntemiyle moleküler yapıları incelenmiştir.Moleküler yapıyı incelerken; kristallerin birim hücre parametreleri, atomlar arası bağ uzunlukları, bağ açıları, torsiyon açıları, titreşim parametreleri, moleküller arası hidrojen bağları, C-H?? bağları ve ?-? etkileşmeleri belirlenmiştir. Bu parametrelerin belirlenmesinde kullanılan Bragg yansıma şiddetleri, Hacettepe Üniversitesi Fizik Mühendisliği Bölümü'nde bulunan X-ışınları Laboratuvarı'nda bulunan Enraf-Nonius CAD-4 difraktometresi ile toplanmıştır, veriler WinGX paket programı içinde bulunan SHELXS97, SHELXL97, PARST ve PLATON programları kullanılarak değerlendirilmiştir.Ayrıca ferrosenil halkaları içeren bileşiklerin yarı iletken olabileceği düşünülmüş ve iletkenlik ölçümleri Pamukkale Üniversitesi Fizik Bölümü'nde yapılmıştır. Ancak bileşiklerde yarı iletken özelliklere rastlanmamıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, total number of 17 mono-spiro, di-spiro, spiro-ansa-spiro phosphazene derivatives and the ferrocenyl phosphazene compounds, in which to the best of our knowledge they are not reported in the literature up to know, have synthesized and their crystal structures have been determined.The unit cell parameters, bond lengths and angles, torsion angles, displacement parameters, hydrogen-bondings, C-H?? and ?-? interactions have been extensively studied. The intensity data have been extensively studied. The intensity data have been recorded on an Enraf-Nonius CAD-4 diffractometer, and the structure analyses have been carried out by SHELXS97, SHELXL97, PARST and PLATON programmes in WinGX package.It?s thought that, ferrocenyl- phosphazenes have semi-conductor characteristics so that the conductivity measurement of compounds with ferrocene made in Department of Physics at Pamukkale University. But we didn?t find any semi-conductor characteristics.