Proje tabanlı öğrenmede web tabanlı araç geliştirilmesi ve kullanımına yönelik öğretmen ve öğrenci görüşleri
Teacher and student opinions on the development and usage of web based tool in project based learning
- Tez No: 244848
 - Danışmanlar: PROF. DR. PETEK AŞKAR
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
 - Yıl: 2009
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu çalışma kapsamında proje tabanlı öğrenmeyi destekleyici bir ortam geliştirilmiş ve öğrenci ile öğretmenlerin ortama dair görüşleri alınmıştır. Öncelikle proje tabanlı öğrenmeyi destekleyici web tabanlı bir ortam geliştirilmiştir. Ortamla ilgili öğrenci ve öğretmenlerin görüşleri alınarak ortamda iyileştirme ve düzeltme yapılmıştır. Ortamın son hali www.bizimprojemiz.com adresinde yayınlanmıştır. Daha sonra ortamı kullanan öğrenci ve öğretmenlerin görüşleri alınmıştır.Bu araştırmada nitel araştırma yöntemlerinden görüşme kullanılmıştır. Ortamı kullanan 8 ilköğretim öğrencisi ve 5 öğretmene sorular yöneltilmiş ve görüşleri kaydedilmiştir. Ses kayıtları çözümlenmiş ve uygun temalara yerleştirilmiştir. Alınan görüşler, yarar, uygunluk ve teknik öneriler başlıkları altında incelenmiştir.Görüşleri alınan öğrenciler, ortam sayesinde, projelerini daha hızlı bir şekilde duyurabileceklerini, eleştiri alabileceklerini, destek bulabileceklerini ve böylece projelerini geliştirebileceklerini belirtmişlerdir ve ortamı yararlı bulmuşlardır. Öğretmenler ise, ortamın proje tabanlı derslerde, öğrencilerine örnek projeler ve proje geliştirme süreci yönetimi konusunda yardımcı olabileceğini belirtmişlerdir.
Özet (Çeviri)
For the scope of the study, a web based environment was developed to support project based learning, then student and teacher opinions about the environment were taken. Firstly, a web based environment to support project based learning was developed. Then, required improvements and corrections were made in parallel to the students and teachers? views. The latest version of the environment was published on http://www.bizimprojemiz.com. And lastly, student and teacher opinions who used the environment were taken.One of the qualitative research techniques, interview method, was used in this study. Some questions were addressed to eight primary school students and five teachers, then their opinions were recorded. Their recordings were analyzed and were categorized under various themes. These opinions were studied within such themes as advantage, compatibility and technical advices.Students whose opinions were taken said they can announce their projects more quickly, get criticism about their projects, and find support more quickly, thus they can improve their projects. They also find the environment beneficial. On the other side, teachers note that the environment can help their students about project examples and management of project development process in project based lessons.