Knowledge management in construction companies: Development of a web-based database system
İnşaat firmalarında bilgi yönetimi: Web-tabanlı bir veri tabanı geliştirilmesi
- Tez No: 286462
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BELİZ ÖZORHON
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Şirketler içinde bulundukları iş piyasasında varlıklarına devam edebilmek için karmaşık ve değişken koşullara karşı direnmektedirler. Bilgi çağının bir getirisi olarak öğrenme, sürdürülebilir rekabet avantajının en önemli kaynaklarından biri sayılmaktadır. Kurumsal öğrenme (KÖ), bilginin edinimi, paylaşımı, yorumlanması, entegrasyonu ve kurumsallaştırılması yoluyla kurumsal belleğe (KB) ulaşmak için yapılan aktivitelerin tümüne denmektedir. KB şirketlerin stratejik kararlarını vermesinde kullanıldığından, KÖ kritik bir kavram haline gelmektedir.Bu tezin asıl amaçlarından biri inşaat şirketlerinde KB'nin nasıl oluşturulduğunu ve stratejik karar verme aşamasında bu varlıktan nasıl faydalanıldığını ortaya çıkarmaktır. Bu bağlamda, Türk inşaat şirketleriyle bir anket çalışması yürütülmekte ve her bir şirketin KB hakkındaki görüşleri sunulmakta ve irdelenmektedir. Bu çalışma ile KÖ yeteneği açısından güçlü ve zayıf yönleri ortaya koyulmaktadır. En önemli bulgulardan biri de, şirketlerin bilgiyi edinmede başarılı olmakla beraber bu bilgiyi depolamada ve paylaşmada aynı başarıyı gösterememeleridir.İnşaat firmaları Web-Tabanlı Veritabanı sistemlerini tanımalarına rağmen etkin olarak kullanmamaktadırlar. Sektörün etkin öğrenme ve KB gerekliliklerini sağlamak amacıyla bir web-tabanlı veritabanı sistemi geliştirilerek inşaat firmalarının proje ve kurumsal yönetimde kararlar almasına destek olunması amaçlanmaktadır. Bu araç aynı zamanda bilgi yönetimi aktivitelerini sağlamak vesilesiyle inşaat firmalarının KÖ yeteneğini de geliştirmek üzere önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Companies struggle against complex and dynamic conditions in order to survive in their business settings. Being in the knowledge era, learning has been accepted as one of the main sources of sustainable competitive advantage. Organizational learning (OL) is a set of activities to obtain organizational memory (OM) by acquiring, sharing, interpreting, integrating and institutionalizing knowledge. OM is exploited by the companies in strategic decision-making process, which makes OL a critical concept.The major objective of this study is to explore how construction companies create OM and how they exploit this asset in project management activities. In this context, a questionnaire survey is conducted with Turkish construction companies. Findings of the survey are discussed in detail. The survey revealed the strengths and weaknesses of construction companies in terms of their OL competence. One of the key findings is that companies are successful at acquiring knowledge but they have difficulties at storing and sharing the acquired knowledge within their organizations.Although construction companies are aware of web-based database systems, they do not effectively use them. In order to meet the requirements of the industry in terms of effective learning and creation of OM, a web-based database system is developed to assist construction companies in making informed decisions in project and corporate management. This tool is also proposed to increase the OL competence of construction companies through the provision of all knowledge management activities.