Endüstriyel tasarım projeleri için web tabanlı proje yönetim modeli ve uygulaması
A web based project management model and application for industrial design projects
- Tez No: 343677
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN GÜÇLÜ YAVUZCAN, DOÇ. DR. ABDULLAH TOĞAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Endüstri Ürünleri Tasarımı, Industrial and Industrial Engineering, Industrial Design
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstriyel Teknoloji Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu çalışmada öğrencilerin ve öğretim elemanlarının tasarım derslerinde kullanabileceği, öğrenci tasarım projelerini, tasarım süreçlerine göre yönetmek, izlemek ve değerlendirmek amacıyla web tabanlı yeni bir model sunulmuştur. Sunulan model için Tasarım Projesi adında, günümüzün popüler e-öğrenme araçlarından birisi olan Moodle adlı açık kaynak kodlu Öğrenim Yönetim Sistemi (ÖYS) üzerinde çalışabilen yeni bir web tabanlı araç geliştirilmiştir. Geliştirilen bu araç, bir yarıyıl boyunca Gazi Üniversitesi, Endüstriyel Teknoloji Eğitimi Bölümü ETE404-Endüstriyel Tasarım dersi kapsamında, öğrenci grupları üzerinde uygulanmış ve öğrencilerden elde edilen veriler ile geliştirilen model test edilmiştir. Geleneksel yöntem ile karşılaştırılarak uygulamaya yansıyan sonuçlar arasındaki farklar ortaya konmaya çalışılmıştır. Bulgular ışığında; öğrenci-danışman, öğrenci-öğrenci arasındaki iletişimi artırdığı, rapor teslimini ve arşivlenmesini kolaylaştırdığı, dersin öğretim elemanlarına bağlı işleyiş farklılıklarını ortadan kaldırarak işleyiş standardı getirdiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis introduces a new web-based model that monitors and evaluates students? industrial design projects according to design processes. For this model a new web based management software, called ?Design Project? which is a new module within Moodle (an open source popular learning management system (LMS)), was developed. It was put into application for one academic term in the course unit ETE404-Industrial Design at the Industrial Technology Education Department, Gazi University and the data obtained from students was analyzed at the end of the academic term. The results obtained the Design Project application were assessed by comparing them with conventional supervisory method. The results showed that the ?Design Project? system increased communication within student-counselor, student-student groups. It also facilitated report submission and archiving; and standardized assessment criteria between different instructors.