İki ve üç aşamalı örnekleme yöntemlerinde örneklem büyüklüğünün belirlenmesi
Sample size determination in two stage and three stage sampling
  1. Tez No: 244850
  2. Yazar: PINAR UÇAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVİL BACANLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İstatistik, Statistics
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Tez çalışmasında çok aşamalı örnekleme yöntemlerinde örneklem büyüklüğünün belirlenmesi incelenmiştir. Basit rasgele örnekleme ve tabakalı rasgele örnekleme yöntemleri hakkında kısaca bilgi verilmiş ve örneklem büyüklüğünün belirlenmesinden bahsedilmiştir. İki aşamalı, iki aşamalı küme ve üç aşamalı örnekleme yöntemleri ayrıntılarıyla açıklanmış ve yöntemlere ilişkin örneklem büyüklüğünün belirlenmesi incelenmiştir. Türkiye'nin 7 coğrafi bölge, 78 il ve toplam 828 ilçesinden elde edilen buğday üretim miktarı verileri kullanılarak basit rasgele, tabakalı rasgele, iki aşamalı, iki aşamalı küme ve üç aşamalı örnekleme yöntemleri için uygulama yapılmıştır. Tabakalı rasgele örnekleme ile daha duyarlı tahmin sonuçları elde edilmesine karşın aşamalı örnekleme yöntemleri kullanıldığında daha az örneklem birimi ile çalışıldığı için emek, maliyet ve zaman açısından avantaj sağlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
In thesis, sample size determination in multi-stage sampling is examined. Simple random sampling, stratified random sampling and determination of sample size in these sampling techniques are mentioned briefly. Two stage, two stage cluster, three stage sampling are explained in detail and determination of sample in these techniques are examined. Applications of simple random, stratified random, two stage, two stage cluster and three stage sampling were utilized on data of wheat production amounts from 828 towns of 78 cities of 7 geographical regions of Turkey. Although more precise estimation results were obtained by stratified random sampling, multistage sampling methods are advantageous of effort, cost, and time due to lesser sampling units.