Beyin temelli öğrenme yaklaşımına göre hazırlanan karakter eğitimi programının 61-72 aylık çocukların karakter gelişimine etkisi
The effect of the character education program prepared according to the brain-based learning approach on the character development of 61-72 month-old children
- Tez No: 960566
- Danışmanlar: PROF. DR. ESRA ÖMEROĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 216
Özet
Bu araştırma okul öncesi eğitim kurumlarına devam eden çocuklara yönelik olarak hazırlanan Beyin Temelli Öğrenme Yaklaşımına göre hazırlanan karakter eğitimi programının çocukların karakter gelişimine etkisini incelemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın amacı doğrultusunda, nicel ve nitel veri toplama yöntemlerinin bir arada kullanıldığı karma yöntemin yakınsayan paralel deseni kullanılmıştır. Karma yöntemin nicel kısmında, nicel araştırma yöntemlerinden tek deney ve kontrol grubunun yer aldığı, ön test- son test kontrol gruplu yarı deneysel desen tercih edilmiştir. Araştırmanın nitel boyutunda ise temel nitel araştırma tercih edilmiştir. Nitel verilerin toplanmasında öğretmenlerle görüşmeler yapılmıştır. Çalışma grubu, Ağrı il merkezinde Millî Eğitim Bakanlığına bağlı resmi ana sınıflarına devam eden 61-72 aylık çocukların bulunduğu okullar arasından, amaçsal örnekleme yöntemlerinden benzeşik örnekleme tekniği kullanılarak belirlenmiştir. Ön koşulları sağlayan iki okulun her birinden, biri 23, diğeri 20 öğrenciden oluşan iki farklı sınıf seçilmiş ve böylece çalışma grubu toplam 43 çocuktan oluşmuştur. Araştırma grubunun deney ve kontrol gruplarını belirlemek için iki okuldaki 61-72 aylık çocuklara ön test uygulaması yapılmıştır. Çalışma grubunda yer alan çocukların Çocuk Karakter Gelişim Gözlem Formu (ÇKGGF) ön test puanlarına ilişkin iki farklı okuldan elde edilen veriler arasında anlamlı fark olup olmadığının belirlenmesi amacıyla yapılan ön testler sonucunda gruplar arasında anlamlı fark olmadığı belirlenmiştir. Yapılan gözlemler sonucunda gruplar arasında anlamlı fark olmadığı belirlenmiş, gruplardan biri deney grubu diğeri ise kontrol grubu olarak belirlenmiştir. Araştırmada veri toplama aracı olarak çocuklar ve çocukların ailelerine ilişkin bilgileri elde etmek amacıyla“Kişisel Bilgi Formu”, çocukların karakter gelişimlerini belirlemek amacıyla araştırmacı tarafından geliştirilen“Çocuk Karakter Gelişimi Gözlem Formu”, öğretmenlerle yapılan görüşme için ise araştırmacı tarafından hazırlanan“Öğretmen Görüşme Formu”kullanılmıştır. Çalışma kapsamında geliştirilen“Beyin Temelli Öğrenme Yaklaşımına Göre Hazırlanan Karakter Eğitimi Programı”na yönelik etkinlikler on hafta, haftada iki gün ve üç etkinlik olmak üzere toplam 20 yarım günlük eğitim akışına uygun olacak şekilde hazırlanmıştır. Deney grubuna uygulanan karakter eğitim programının günlük akışta beslenme saati sonrasında başlanıp, eve dönüş saatine kadar devam edilmesi uygun görülmüştür. Veri analiz sürecinde aşamalı olarak çeşitli istatistiksel teknikler kullanılmıştır. Öncelikle verilerin genel yapısını ve dağılımını incelemek amacıyla ortalama, medyan, standart sapma, varyans gibi betimsel istatistikler hesaplanmış; dağılımın normal olup olmadığını değerlendirmek için çarpıklık ve basıklık değerleri analiz edilmiştir. İki bağımsız grup arasındaki farkları belirlemek için bağımsız örneklemler t-testi, aynı grubun farklı zamanlardaki ölçümleri arasındaki farkları incelemek için ise bağımlı örneklemler t-testi uygulanmıştır. Elde edilen farkların yalnızca istatistiksel olarak anlamlı olup olmadığını değil, aynı zamanda etkisinin büyüklüğünü değerlendirmek amacıyla Cohen d etki büyüklüğü katsayısı da hesaplanmıştır. Nitel verilerin analizinde ise içerik analizi ve betimsel analiz kullanılmıştır. Verilerin sunumunda frekans (f) değerleri ile bulguları örneklendirmede öğretmen görüşlerinden alıntılara yer verilmiştir. Deney grubunun son test ve kalıcılık testinde elde ettiği yüksek puan ortalamaları ile öğretmen görüşleri birlikte ele alındığında, programın çocukların karakter gelişimini olumlu yönde etkilediği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to examine the effects of the character education program prepared according to the Brain-Based Learning Approach for children attending preschool education institutions on the character development of children. In line with the purpose of the research, the convergent parallel design of the mixed method, in which quantitative and qualitative data collection methods were used together, was used. In the quantitative part of the mixed method, a quasi-experimental design with a single experimental and control group, a pretest-posttest control group, was preferred from the quantitative research methods. In the qualitative dimension of the research, basic qualitative research was preferred. Interviews were conducted with teachers in collecting qualitative data. The study group was determined by using the homogeneous sampling technique, one of the purposeful sampling methods, from among the schools in Ağrı city center where 61-72 month-old children attend official kindergarten classes affiliated to the Ministry of National Education. Two different classes, one consisting of 23 and the other of 20 students, were selected from each of the two schools that met the prerequisites, and thus the study group consisted of a total of 43 children. In order to determine the experimental and control groups of the research group, a pretest was applied to the 61-72 month-old children in the two schools. As a result of the pre-tests conducted to determine whether there was a significant difference between the data obtained from two different schools regarding the Child Character Development Observation Form (ÇKGGF) pre-test scores of the children in the study group, it was determined that there was no significant difference between the groups. As a result of the observations, it was determined that there was no significant difference between the groups, and one of the groups was determined as the experimental group and the other as the control group. In the study, the“Personal Information Form”was used to obtain information about the children and their families, the“Child Character Development Observation Form”developed by the researcher to determine the character development of the children, and the“Teacher Interview Form”prepared by the researcher for the interviews with the teachers. The activities for the“Character Education Program Prepared According to the Brain-Based Learning Approach”developed within the scope of the study were prepared in a way that would be suitable for a total of 20 half-day education flow, two days a week and three activities for ten weeks. It was deemed appropriate to start the character education program applied to the experimental group after the daily flow and continue until the time of returning home. Various statistical techniques were used in stages in the data analysis process. First of all, descriptive statistics such as mean, median, standard deviation, and variance were calculated to examine the general structure and distribution of the data; skewness and kurtosis values were analyzed to evaluate whether the distribution was normal. Independent samples t-test was applied to determine the differences between two independent groups, and dependent samples t-test was applied to examine the differences between the measurements of the same group at different times. Cohen's d effect size coefficient was also calculated to evaluate not only whether the obtained differences were statistically significant but also the magnitude of the effect. Content analysis and descriptive analysis were used in the analysis of qualitative data. Frequency (f) values were included in the presentation of the data and quotations from teachers' opinions were included in the exemplification of the findings. When the high mean scores obtained by the experimental group in the posttest and retention test and the teachers' opinions were considered together, it was seen that the program positively affected the character development of children.