Löwdin-alfa fonksiyonu ve Guseinov bir merkezli yük yoğunluğu ayrılışı formulünü kullanarak bir ve iki merkezli nükleer etkileşim matris elemanlarının Slater atom orbitali bazında hesaplanması
Calculation of two center nuclear attraction integral over Slater type orbital in molecular coordinate system using Löwdin- alpha function and Guseinov one-center charge density expansion formulae
- Tez No: 244880
- Danışmanlar: PROF. DR. BAHTİYAR MEHMETOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Bölümü
- Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Atom ve moleküllerin fiziksel ve kimyasal özelliklerinin belirlenebilmesi için HFR denklemlerinde ortaya çıkan matris elemanlarından olan bir ve iki merkezli nükleer etkileşim integrallerinin analitik olarak hassas hesaplanması oldukça önemlidir. Bu çalışmada Löwdin- fonksiyonu ve Guseinov bir merkezli yük yoğunluğu ayrılışı formülü kullanılarak iki merkezli nükleer etkileşim integrali için analitik bir formül elde edilmiştir. Bu algoritma baz alınarak Mathematica 6.0 programlama dilinde programı yapılarak iki merkezli nükleer etkileşim integrali için hesaplama sonuçları alınmıştır. Alınan sonuçlar literatürle uyumludur. Ayrıca elde edilen yeni formül N2H2 molekülüne uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Analytically and accurately calculate of one- and two- center nuclear attraction integrals arising in HFR equations is important to examine physical and chemical properties of atoms and molecules. In this study, by using Löwdin- function and Guseinov one- center charge density expansion formulae an analytical formula for two-center nuclear attraction integrals has been obtained. On the basis of this algorithm a program fort he computation two-center nuclear attraction integrals over STOs has been constructed by using Mathematica 6.0 international mathematical software. As an example of application of two-center nuclear attraction integrals, the calculation has been performed for N2H2 molecule.