Guseinov'un bir bölgeli toplama teoremini ve Löwdin- radyal fonksiyonunu kullanarak bir elektronlu çok merkezli moleküler integrallerin slater atom orbitali bazında baş kuantum sayısının tam ve kesir sayılı olduğu durumlarda incelenmesi
Use of Gusei̇nov's one range addi̇ti̇on theorem and Löwdi̇n- radi̇al functi̇on in evaluati̇on of one electron multicenter molecular integrals over slater type orbitals with integer and noninteger principal quantum numbers
- Tez No: 411404
- Danışmanlar: PROF. DR. BAHTİYAR MEHMETOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Kimya, Physics and Physics Engineering, Chemistry
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Elektronik yapı hesaplamalarının önemi ve çok cisim problemlerinden kaynaklanan karmaşıklığı nedeniyle, elektronik davranışı modellemek için birçok yöntem geliştirilmiştir. Bu yöntemler uygun teorik ve nümerik teknikleri içermektedir. Yöntemlerin sayısı oldukça fazladır fakat hiçbirisi tüm uygulamalar için mükemmel değildir. Çünkü elektronik yapı hesabı için kullanılan her yöntemin faydasının yanında kısıtlamaları da mevcuttur. Bu tezde dikkate alınan bir diğer yaklaşım ise birleşik Hartree-Fock-Roothaan denklemlerinde ortaya çıkan bir elektronlu çok merkezli moleküler integrallerin analitik ifadesini Guseinov bir bölgeli toplama teoremini ve Löwdin- radyal fonksiyonunu kullanarak, Slater tipi atomik orbitalleri bazında baş kuantum sayısının tam ve kesir sayılı durumları için türetmektir. Özellikle bu formül, açık-kapalı kabuklu atom ve moleküllerin elektronik yapı özelliklerini belirlemede kullanışlı olabilir. Bu yaklaşım bazında Mathematica 7.0 programlama dili kullanılarak bir program oluşturulmuştur. Uygulamaya örnek olarak ve moleküllerinin öz-sürtünme kuantum sayısının farklı değerleri ( , ) için hesaplamalar yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Because of the importance of electronic structure calculations and its complications arising from many-body effects, a wide range of methods have been developed for modeling electronic behavior. These methods include the available theoretical and numerical techniques. The number of methods is quite large and no one method is perfect for all applications. Because, all methods using in electronic structure calculations have restrictions as well as their usefulness. Another approximation which is taken into account in this thesis is deriving analytical expression of one electron multicenter molecular integrals over Slater type orbitals with integer and noninteger principal quantum numbers arising in Combined Hartree Fock Roothaan (CHFR) equations by using Guseinov's one range addition theorem and Löwdin- radial function. This formula can be useful especially for the study of determining electronic structure properties of open-closed shell atoms and molecules. On the basis of this approximation, a program has been constructed by using Mathematica 7.0 programming language. As an example of application, the calculations have been performed for and molecules for different values of self-frictional quantum number ( , ).