Erciyes strato volkanından püskürtülen ana materyaller üzerinde oluşmuş toprakların ve su kaynaklarının toksik element kirliliği
Toxic element pollution of water resources and soils formed on parent materials powdered from the Erciyes strato volcano
  1. Tez No: 244886
  2. Yazar: GÜLAY KARAHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KENAN KILIÇ, DOÇ. DR. TEKİN ÖZTEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışma Erciyes strato volkanından püskürtülen 5 farklı ana materyal üzerinde oluşmuş topraklarda ve çalışma alanındaki su kaynaklarında yürütülmüştür. Bu çalışmanın amacı, su kaynaklarındaki ve topraklardaki ağır metal kirliliğinin belirlenmesidir. Çalışma alanı yaklaşık 60x40 km büyüklüğünde ve Erciyes strato volkanının doğu kısmında yer almaktadır. Bu çalışmada 110 noktadan ve farklı derinliklerden (0?30 cm, 30?60 cm ve 60?90 cm) alınan 330 toprak örneği kullanılmıştır. Su örnekleri dere, çeşme gibi yüzeysel sulardan alınmıştır. Yukarıda anlatılan şekilde alınan toprak ve yeraltı su örneklerinde Co, Cu, Cr, Mn, Cd, Ni, Zn ve Pb okumaları yapılmıştır. Toprak ve sularda ağır metal içerikleri ICP EOS aleti ile belirlenmiştir. Su örnekleri içerisinde okuması yapılabilen ağır metaller içerisinde sadece nikel ve çinkonun konsantrasyonları Dünya Sağlık Örgütünün belirttiği sınır değerlerden yüksek bulunmuştur. Çalışma alanının kuzey ve orta bölgelerindeki toprak örneklerinde belirlenen ağır metal içerikleri diğer bölgelere göre daha yüksek bulunmuştur. Ek olarak, toprakların ağır metal içerikleri, sınır değerlerden oldukça yüksek bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study was carried on soils formed on five different parent materials powdered from the Erciyes strato volcano and on the water resources in the study area. The object of this study was to determine the toxic element pollution of water resources and soils. Study area is approximately 60x40 km2 and take place in easthern of Erciyes strato volcano. Three hundred and thirty soil samples from a hundred and ten sampling points were taken with three different soils depths (0?30 cm, 30?60, and 60?90 cm). In this research water samples were taken from the surface water resources such as tap water and creek water. Concentrations of all elements in soil and water samples were determined using ICP-EOS. Co, Cu, Cr, Mn, Cd, Ni, Zn and Pb analysis were made for the soil and water samples. In heavy metals which could be read in water samplings, only Ni and Zn concantrations were found higher than WHO?s limit values. Potantial toxic elements of soil samples from the Middle North parts of the study area were found higher than those from the other parts of the study area. In addition, the concentrations of heavy metals in all soil samples were found higher than limit values.