Erciyes strato volkanından püskürtülen ana materyaller üzerinde oluşmuş toprakların mineralojik özellikleri
Mineralogical properties of soils formed on parent materials from erciyes strato volcano
  1. Tez No: 244895
  2. Yazar: MEHMET BİLİM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KENAN KILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ziraat Bölümü
  12. Bilim Dalı: Toprak Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
Bu çalışma Erciyes strato volkanından püskürtülen ana materyaller üzerinde oluşmuş topraklarda yürütülmüştür. Bu çalışmanın amacı, Erciyes strato volkanından püskürtülen ana materyaller üzerinde oluşmuş toprakların mineralojik özelliklerini belirlemektir. Çalışma alanındaki ana materyaller dasit, andezit, bazalt, volkan külü ve ignimbrit'dir. Her bir ana materyalden bir toprak profili açılarak Soil Survey Staff'e (1975) göre tanımlanmış ve toprak örnekleri alınmıştır. Toprak profil yerleri sayısal yükselti haritası, landsat uydu görüntüsü ve jeolojik harita'ya göre belirlenmiştir. Tüm toprak ve kil partiküllerinin mineralojik analizleri yapılmıştır. Analiz sonuçlarına göre tüm toprak örneklerinde kil mineralleri (% 10-77) ve feldispat (% 10-89) bulunmuştur. Kuvars tüm örneklerde bulunmakla birlikte yüzdesi düşüktür (% 2-17). Karbonat mineralleri kalsit ve dolomit ise genellikle düşük miktarlarda (% 7-21) bulunmaktadır. En az bulunan mineraller ise hornblend ve ojittir. Toprak örneklerinin XRD-kil fraksiyonu incelemelerinde belirlenen kristalin mineraller kaolinit, smektit ve illittir. Amorf fazlar ise allofan, imogolit ve ferrihidrittir. Allofan içerikleri ignimbrit, bazalt, andezit ve volkan külünde %8-49, dasit ana materyalinde ise diğer ana materyallerden daha yüksek (%54) bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This research was conducted on soils formed on parent materials spewed out Erciyes strato volcano. The object of this study was to determine the mineralogical properties of soils formed on parent materials from Erciyes strato volcano. In the study area parent materials are of dasite, andesite, basalt, volcanic ash and ignimbrite. Each soil profile was described from each parent material, and soil samples were taken from each horizon according to Soil Survey Staff (1975). The region of soil profiles were determined bared on the digital elevation model, landsat images and geological map. The mineralogical analysis of clay particles and soil were made. According to the analysis results all soil samples were included the clay minerals (% 10-77) and feldispat (% 10-89). All soil samples have quartz, but the amount of this mineral is low (% 2-17). The contents of calcite and dolomite from carbonate minerals were also generally low (% 7-21). Hornblend and augite were the least in the soil samples. The clay minerals determining by means of the X-Ray Diffraction analysis were kaolinite, smectite and illite and also amorf phases allophane, imogolite and ferrihydrit. The contents of allophane in dasite (54%) were found higher than ignimbrite, basalt, andesite and volcanic ash (8-49 %).