Clebsch-Gordan, Gaunt katsayılarının ve Wigner n-j sembollerinin (n=3, 6) binomial katsayılar kullanılarak hızlı ve hassas hesaplanması
Use of binomial coefficients in fast and accurate calculation of Clebsch-Gordan, Gaunt coefficients and Wigner n-j symbols
  1. Tez No: 244894
  2. Yazar: ABDULLAH ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BAHTİYAR MEHMETOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Bölümü
  12. Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Clebsch-Gordan ve Gaunt katsayılarının ve Wigner n-j sembollerinin n = 3, 6 tam ve hızlı hesabı için yeni, basit ve etkili binomial katsayıların kullanıldığı bir yöntem sunulmuştur. Hesaplamaların hızlı olması için binomial katsayılar bilgisayar hafızasına depolanmıştır. Binomial katsayıların kullanımı bilgisayarın işlemci zamanını oldukça düşürür. Sunulan sayısal sonuçlar, değişik ölçüm yöntemleriyle bulunan değerler ile tam bir uyum içindedir. Önerilen metod tam olarak geneldir ve herhangi bir kısıtlama yoktur.
Özet (Çeviri)
Using binomial coefficients the new simple and efficient algorithms for the accurate and fast calculation of the Clebsch-Gordan and Gaunt coefficients, and Wigner n-j symbols for n=3,6 are presented. For quick calculations, the binomial coefficients are stored in the memory of the computer. It is demonstrated that the use of binomial coefficients greatly reduces the CPU time. The numerical results presented are in complete agreement with those obtained in the alternative evaluation procedure. The method suggested is completely general and free of any restrictions.