Design and implementation of the semantic Turkish language and dialects dictionary
Anlamsal Türkçe ve lehçeleri sözlüğü tasarımı ve uygulaması
  1. Tez No: 244914
  2. Yazar: PINAR ÖNDER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZEYNEP ORHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Fatih Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bölümü
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Geleneksel sözlükler kelime, tanım ve bazen de örnek cümleler sağlarlar. Bununla birlikte, önemli özelliklerin bir çoğu, kelimeler hakkında bilgi ve aralarındaki ilişkiler gösterilmez. İngilizce için bazı özelliklere ve kelimeler arası ilişkilere sahip uygulamalar bulmak muhtemelken, bu tür uygulamaları Türkçe için görmek mümkün değildir. Bu yüzden bu çalışmanın ana fikri Türkçe kelimeler arasındaki anlamsal ilişkileri göstermektir.Bu çalışmada, kelimeler arası karşılaştırmayı ve bu kelimelere erişimi kolaylaştırmak için bir yapı oluşturulmuş, kelime tanımlarından anlamsal bilgiler çıkarılarak bir bakıma örtülü bilgi açık hale getirilmiştir. Örtülü haldeki bu bilgiyi açık bir gösterime çevirmek için, belirgin ilişkiler üzerinden kelime tanımları arasındaki etkileşimler ve bu önceden tanımlı ilişkiler ile kelimeler arasındaki birliktelikler çalışılmış, ilişkiler arasındaki etkileşim göz önünde bulundurularak yeni ilişkilerin otomatik çıkarımı sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Traditional dictionaries provide the word, definition and sometimes example sentences. However, most of the important features, information and relationships for the words are not represented. While it is possible to find applications that have some specific features and relationships of the words for English, it is not possible to see these applications for Turkish language. Therefore, the main idea of this study is to represent the semantic relationships between Turkish words.In this study, a framework to facilitate comparison among the words and access to these words, semantic information is extracted from the word definitions in a way to render implicit information explicitly. In order to transform this implicit information to an explicit representation, the interactions of word definitions via significant relations have been studied and association of words by these predefined relations, automatic inferencing of new relationships by considering the interaction of the relations are provided.