Diyabet ve kardiyovasküler hastalığı olan bireylerde reçete edilen ilaçlar arasındaki etkileşimin gözlenmesi
Observation of interaction between prescribed drugs in individuals with diabetes and cardiovascular disease
  1. Tez No: 682398
  2. Yazar: ÜLFET KARA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLDEN ZEHRA OMURTAG
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Eczacılık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
İnsanlar yaşlandıkça kronik hastalık görülme olasılığı artmaktadır. Kronik hastalıklarla birlikte çoklu ilaç kullanımı da kaçınılmaz olmaktadır. Çoklu ilaç kullanımı kontrol edilmediği takdirde ilaç-ilaç etkileşimi görülmektedir. Çalışmamızda diyabeti ve beraberinde kardiyovasküler hastalığı olan hastalarda ilaç etkileşimlerinin türünün yaşa ve cinsiyete göre değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Bunun için geçmişe dönük olarak medulla sistemi üzerinden hastaların reçeteleri incelenmiştir. İstatistiksel analiz için SPSS 15.0 for Windows programı kullanılmış, oranlar bağımsız gruplarda Ki Kare testi ile karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
As people get older, their chance to develop chronic diseases increases. The use of multiple drug using with chronic diseases becomes inevitable. If multiple drug use is not controlled, drug-drug interactions are seen. In this study, it is aimed to evaluate the type of drug interactions in patients with diabetes and concomitant cardiovascular disease according to age and gender. Hence, prescriptions of patients were examined retrospectively through the medulla system. SPSS 15.0 for Windows was used for statistical analysis and the rates were compared with the chi-square test in independent groups.