Kahramanmaraş koşullarında mısır (Zea mays L.)'da farklı tane formları ve değişik sıra aralıklarının verim ve verim unsurlarına etkisinin belirlenmesi
A Research on determining the effect of different grain form and row spaces on the grain yield and yield components for corn in Kahramanmaraş conditions
  1. Tez No: 24495
  2. Yazar: H.MEHMET GÖRGEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF KIRTOK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 44
Özet
ÖZET KAHRAMANMARAŞ KOŞULLARINDA MISIR (Zea mays L.)'DA FARKLI TANE FORMLARI VE DE?İŞİK SIRA ARALIKLARININ VERİM VE VERÎM UNSURLARINA ETKİSÎNÎN BELİRLENMESİ GöRGEL, Hacı Mehmet Yüksek Lisans Tezi, Tarla bitkileri Bölümü Tez Yöneticisi s Prof. Dr. Yusuf KIRTOK Yrd. Doç. Dr. H. Ahmet YILMAZ Aralık 1992, 36 sayfa Kahramanmaraş koşullarında mısır (Zea mays L. ) 'da üç farklı sıra arası mesafe ( 55 cm, 70 cm ve 85 cm) ile değişik tane formlarının ( iri düz (LF), iri yuvarlak (LR), orta düz (MF), orta yuvarlak (MR), küçük düz (SF) ve küçük yuva r 1 a k ( SR ) ) ve r i m ve ve r i m un su r 1 a r ı n a e t k i s i n i n belirlenmesi amacıyla yapılan bu çalışmada at dişi- mısır grubundan LS-60 mısır çeşidi materyal olarak kullanılmıştır. Çalışmada incelenen diğer özelliklerin yanında en önemli özellik olan dekara tane verimi bakımından en yüksek değerler 1395 kg ile 55 cm sıra arasından ve 1220 kg ile orta düz(MF) tane formundan, en düşük değerler ise 911 kg ile 85 cm sıra arasından ve 940 kg ile küçük düz (SF) dane formundan elde edilmiştir. Anahtar Kelimeler s Mısır, ana ürün, bitki çıkış süresi, tepe püskülü çıkış süresi, hasat sırasındaki tane rutubet oranı, koçan sayısı, bitki boyu, yaprak sayısı, koçan altı sap kalınlığı, bayrak yaprağı alanı, koçan boyu, koçan çapı, tane/tane+sömek oranı, tane/tane+sap+yaprak oranı, tane verimi. II
Özet (Çeviri)
ABSTRACT A RESEARCH ON DETERMÎNINS THE EFFECT OF DIFFERENT BRAIN FORM AND RQtal SPACES ON THE GRAIN YIELD AND YIELD COMPONENTS FOR CORN IN KAHRAMANMARAŞ CONDITIONS GÖRSEL, H. Mehmet M.S. in Agriculture Faculty Supervisor s Prof. Dr. Yusuf KIRTOK Yrd.Doç.Dr. Ahmet YILMAZ December 1992, 36 pages In this research, to determine the effect of three different row spaces which were 55, 70 and 85 cm, and six different grain forms which were large flat (LF), large round (LR), medium flat (MF), medium round (MR), small flat (SF), small round (SR), an the grain yield and yield components was main aim. For this, LG-60 corn variety was used as a. plant material. The parameters above were determined. In addition, the highest grain yield per decare was obtained at 55 cm row space and medium flat (MF) grain form, 1395, 1220 kg/da respectively. However, the lowest grain yield was seen at 85 cm row space and small flat CSF) grain form, 911, 940 kg/da respectively. Key Words s Corn, main crop, period of emergence plant, period of anthesis, grain moisture content during harvest, number of ears per plant, plant height, number of leaves pet- plant, stalk thickness under ear, flag folia area, ear length, ear diameter, grain/grain + ear ratio, grain/grain + stalk + leave + ratio, grain yield