Kahramanmaraş koşullarında birinci ürün mısır (Zea mays L. ) bitkisinin farklı organik toprak karışımlarındaki verim ve verim unsurlarının belirlenmesi üzerine bir araştırma
A research on determination of yield and yieldcomponents of first crop maize (Zea mays L.) indifferent organic soil mixtures in Kahramanmaraşconditions
- Tez No: 600827
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ÇÖLKESEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu çalışma Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri deneme alanında 2018 yılında 3 tekrarlamalı olarak yürütülmüş olup, organik gübre olarak toprak solucanı gübresi, büyükbaş çiftlik gübresi, leonardit, ve suni gübre kullanılarak (konvansiyonel tarım teknikleri ile yetiştirilerek) Mısır bitkisinde verim ve kalite özellikleri üzerine etkileri araştırılmıştır. Bu çalışmada yörede yaygın olarak yetiştirilen Helen isimli mısır çeşidi kullanılmıştır. Çalışmada tane verimi ve verim unsurları yanında kalite özelliklerinden bitki boyu (cm), koçan yüksekliği (cm), koçan çapı (cm), koçan uzunluğu (cm), tane/koçan oranı (%), hasatta tane nemi (%), Tane verimi (kg/da), ham protein (%), ham yağ (%), nişasta (%), bin tane ağırlığı (g) gibi özellikler incelenmiştir. Yapılan istatistiki analiz sonuçlarında; Bitki boyu, Koçanda tane ağırlığı ve tane veriminde uygulamalar arasında %1 düeyinde, koçan çapı ve tane sayısında ise %5 düzeyinde önemli bulunmuştur. Diğer özelliklerde ise istatistiki olarak farklılık gözlenmemiştir. Tane verimi değerleri 171 ila 698 kg/da arasında değişmiş olup, en yüksek verim suni gübre uygulanan parsellerden elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out in the field crops department, Faculty of Agriculture in Kahramanmaraş Sütçü İmam University in 2018 year with 3 replications. The effects of soil worm manure, bovine farm manure, leonardite and artificial manure (grown by conventional farming techniques) on the yield and quality characteristics of corn were investigated. In this study, Helen variety, which is widely grown in the region, was used. In addition to seed yield and yield factors, plant height (cm), ear height (cm), ear diameter (cm), ear length (cm), grain / ear ratio (%), grain moisture at harvest (%), grain yield (kg / da), crude protein (%), crude oil (%), starch (%), thousand grain weight (g) were investigated. In the statistical analysis results; Plant height, grain weight and grain yield in applications significant differences were found in 1% level and ear diameter and number of grains were found in 5% level. No significant differences were observed in other measurement parameters. Grain yield values ranged from 171 to 698 kg / da, and the highest yield was obtained from fertilizer applied parcels.