N-(tiyofen-3-ilmetilen)piridin-4-amin ve pirol'ün yeni tip iletken kopolimerinin sentezi ve karakterizasyonu
Synthesis and characterization of a new type conductive copolymer with N-(thiophen-3-ylmethylene)pyridin-4-amine and pyrrole
- Tez No: 244994
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. ERTUĞRUL ŞAHMETLİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Polimer Bilim ve Teknolojisi, Polymer Science and Technology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu çalışmada ilk önce N-(tiyofen -3-ilmetilen)piridin-4-amin sentezlendi ve 1H-NMR ve FT/IR ile karakterize edildi. N-(tiyofen-3-ilmetilen)piridin-4-amin ile pirol'den yola çıkarak, asetonitril (AN)-dimetilsülfoksit (DMSO)/NaClO4-LiClO4 çözücü/destek elektrolit sisteminde elektrokimyasal polimerizasyon metodu ile poli(N-(tiyofen-3-ilmetilen)piridin-4-amin-ko-pirol) kopolimeri sentezlenmiştir. Kopolimerin karakterizasyonu FT/IR, CV, TGA-DTA ve SEM gibi analiz teknikleri ile yapılmıştır. Kopolimerin iletkenliği ise dört nokta tekniği ile belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, N-(thiophene-3-ylmethylene)pyridine-4-amine was synthesized firstly, and characterized with the 1H-NMR and FT/IR spectra. N-(thiophene-3-ylmethylene)pyridine-4-amine-co-pyrolle copolymer was synthesized by electrochemical polymerization method in acetontrile (AN)-dimethylsulfoxide (DMSO)/NaClO4-LiClO4 solvent/support electrolyte system from N-(thiophene-3-ylmethylene)pyridine-4-amine and pyrolle. Characterization of copolymer was achieved by FT/IR, CV, TGA-DTA and SEM techniques. Conductivity of the copolymer has been determined with four probe technique.