Schiff bazlarının sentezi, karakterizasyonu ve termal davranışlarının incelenmesi
Characterization, synthesis of Schiff bases and investigation of thermal behaviours
  1. Tez No: 244993
  2. Yazar: ELVAN HASANOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SELMA YILDIRIM UÇAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu çalışmada, sübstitüe aminler ve İndol-3- karbaldehit'in kondenzasyon tepkimesi ile iki adet Schiff bazı sentezlendi. Sübstitüe amin olarak; 4-kloranilin ve p-toluidin(4-metilanilin) kullanıldı. Schiff bazlarının yapıları FTIR, 1H-NMR, 13C-NMR, UV-Vis Spektrumları, manyetik duyarlılık, erime noktası tayini, iletkenlik ölçümleri ile aydınlatıldı. Çalışmanın ikinci bölümünde Schiff bazlarının Co(II), Ni(II), Cd(II) ve Zn(II) kompleksleri sentezlendi ve komplekslerin yapıları FTIR, UV-Vis Spektrumları, manyetik duyarlılık, erime noktası tayini, iletkenlik ölçümleri ile aydınlatıldı. Tüm komplekslerde Schiff bazlarının metal iyonuna imin azotu ile indol'ün azotundan bağlandığı ve iki dişli olarak davrandığı belirlendi. Co(II), Ni(II), Cd(II) ve Zn(II) komplekslerinin tetrahedral yapıya sahip olduğu gösterildi. Bu Schiff bazlarının ve komplekslerinin termogravimetri (TGA/DrTGA), diferansiyel termal analiz (DTA) yöntemleri ile termal davranışları incelendi. Elde edilen verilerle üzerinde çalışılan Schiff bazlarının erime sıcaklıkları ve parçalanma sıcaklıkları rapor edildi. Ligandlardaki sübstitüentlerin (-Cl ve ?CH3) ve metallerin etkisi, erime noktası açısından yorumlandı.
Özet (Çeviri)
In this study, two Schiff bases have been synthesized by the condensation reaction of two substituted amine namely, 4-chloroaniline and p-toluidin (4-methylaniline) with Indole-3-carbaldehide. Schiff bases obtained have been characterizared by using FTIR, 1H-NMR, 13C-NMR, UV-Vis Spectral data, magnetic susceptibility, melting point determination, conductivity measurements. In the second part of study; Co(II), Ni(II), Cd(II) and Zn(II) complexes of the Schiff bases have been prepared and characterizared by FTIR, UV-Vis Spectra, magnetic susceptibility, melting point determination and conductivity measurements. The Schiff bases were found to be bidentate ligands involving the imino nitrogen and Indol?s nitrogen atoms in all the complexes. The Co(II), Ni(II), Cd(II) ve Zn(II) complexes have been found to have tetrahedral geometry. All these Schiff bases? and complexes? thermal behaviours were investigated with thermogravimetry (TGA/DrTGA), differantial thermal analysis (DTA) methods. From observed data, Schiff bases? melting points and decomposition temperatures were reported. The (-Cl and ?CH3) substituents? in ligands and impact of metals were discussed on the basis melting points.