Fen ve teknoloji laboratuvarının proje tabanlı öğrenme yaklaşımı ile desteklenerek öğretiminin öğrenci başarısına, hatırda tutma seviyesine ve duyuşsal özelliklerine etkisinin araştırılması
The research of the effect of teaching of science and technology by being supported with project based learning to students? achievement level of remembering and sensorial characteristics
- Tez No: 245016
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YUSUF SÜLÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Bölümü
- Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Araştırma, Fen ve Teknoloji Laboratuvarında İlköğretim 4. ve 5. sınıf müfredatında yer alan ?Vücudumuz Bilmecesini Çözelim? ünitesi deneylerinin Proje Çalışmaları ile desteklenerek işlenmesinin öğrenci başarısına, hatırda tutma düzeyine ve duyuşsal özelliklerine etkisini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Çalışma; Muğla Üniversitesi Eğitim Fakültesi Sınıf Öğretmenliği Anabilim Dalı 2. sınıf I. öğretimde öğrenim gören öğrencilerle, 2007?2008 eğitim-öğretim yılında ?Vücudumuz Bilmecesini Çözelim? ünitesinde yapılmıştır. Araştırmaya deney (N=29 ) ve kontrol (N=29) gruplarının denk olduğu toplam 58 öğrenci katılmıştır. Deney grubunda Proje Tabanlı Öğrenme yaklaşımına dayalı öğretim yapılırken, kontrol grubunda ise Laboratuvar yönteminin kullanıldığı bir öğretim yapılmıştır.Araştırmada veri toplama aracı olarak 44 sorudan oluşan başarı testi ön test olarak uygulanmıştır. Ders işlenişi sonunda ise başarıyı ve hatırda tutma durumlarını ölçmek için yine aynı test her iki gruba son test ve hatırda tutma testi olarak uygulanmıştır. Elde edilen veriler bilgisayar ortamında SPSS 11.0 programında analiz edilmiştir. Başarı testinin kapsam geçerliliği Yüksek Öğretim Kurulu programı dikkate alınarak hazırlanmış ve uzman görüşleri alınarak belirlenmiştir. Testin Cronbach-alfa güvenirlik katsayısı 0.80 olarak bulunmuştur. Araştırmadan elde edilen verilerin analizi bağımlı ve bağımsız gruplar için t testi kullanılarak değerlendirilmiştir.Analiz sonucunda ön test puanları denk olan Proje Tabanlı Öğrenme yaklaşımına dayalı öğretim yapılan deney grubu ile Laboratuvar yönteminin kullanıldığı kontrol grubunun son test başarı durumları arasında anlamlı bir farklılık tespit edilmemiştir (P>0,05). Grupların hatırda tutma düzeyleri arasında da anlamlı bir farklılık bulunmamıştır (P>0,05).
Özet (Çeviri)
The research has been done with the aim of determining the effect of the test of Primary Education 4th and 5th classes ?Understanding the Body Puzzle? unit which is in the primary education curriculum, by being supported with Project Studies to Student achievement. The study has been accomplished in ?Understanding the Body Puzzle? unit in 2007-2008 Education-Teaching year with the students who are educated as Muğla University Education Faculty Class Teaching Basic-Science Branch 2nd class. Totally 58 students have attended to research as test (N=29) and control (N=29) groups. While Project based teaching is being accomplished on experiment group, a teaching in which a Laboratory method is used has been accomplished on the control group.In the Study, Achievement Test consisting of 44 questions has been performed as a tool of collecting data as pretesting. The same test has been performed as the last test and remembering test to both of groups in order to measure the success and remembering situations at the end of teaching process. Collected data have been analyzed in SPSS 11.0 program in computer. The comprehension validity of achievement test has been prepared as taking into consideration The University Committee Program and has been determined by getting professional views. The Cronbach-alfa reliability coefficient has been found as 0.80. The analysis of data collected from research has been evaluated being used t test for dependent and independent groups.A significant difference hasn?t been determined between the last achievement tests of test group which are taught based on the Project Studies and whose pretesting points are equal, and control group in which Laboratory method is used (P>0.05). There is not any significant difference in remembering levels of the groups (P>0.05).