Kahramanmaraş koşullarında farklı aspir (Carthamus tinctorius L.) çeşitlerinin verim ve verim öğeleri üzerinde bir araştırma
A Research on the yield and yield components of different varieties of safflower (Carthamus tinctorius L.) under Kahramanmaraş conditions
  1. Tez No: 24502
  2. Yazar: MEHMET ATAKAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEZER SİNAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi KAHRAMANMARAŞ KOŞULLARINDA FARKLI ASPİR ( Carthamus tinctorius L. ) ÇEŞİTLERİNİN VERÎM ve VERÎM Ö?ELERİ ÜZERİNDE BİR ARAŞTIRMA ATAKAN MEHMET Gaziantep Üniversitesi Fen bilimleri Enstitüsü Tarla Bitkileri Anabil im Dalı Danışman: Yard. Doç. Dr. Sezer SİNAN 49 Sayfa 1990 Yılında Kahramanmaraş ili Pazarcık ilçesi Mizmili mevkiinde yürütülen bu araştırmada yedi farklı Aspir çeşitinin tohum verimini ve verim ojelerini belirlemek ve bundan sonra yapılacak olan çalışmalara yardımcı olmak amacıyla yapılmıştır. Denemede E-10, E-ll, E-12, E-13, E-14, E-15, E-16 çeşitleri kullanılmış olup, deneme; Tesadüf Blokları Deneme Desenine göre üç tekrarlı olarak yürütülmüştür. Çalışmada, çeşitlerin tohum verimi 84.87 - 125.54 kg, bitki boyu 55.80 - 69.07 cm, bitki başına dal sayısı 9.10 - 11.5 adet, bitki başına tabla sayısı 18.65 - 27.13 adet, bin tohum ağırlığı 35.41 - 41.92 gr, kabuk oranı % 35.49 - 42.39 ve ham yag oranı % 32.11 - 39.09 arasında saptanmıştır. ANAHTAR KELİMELER : Tohum verimi, bitki^boyu, yan dal sayısı, tabla sayısı, bin tohum ağırlığı, kabuk oranı, ham yag oranı. -II-
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Masters Thesis A RESEARCH ON THE YIELD AND YIELD COMPONENTS OF DIFFERENT VARIETIES OF SAFFLOWER ( Carthamus tinctorîus L.) UNDER KAHRAMANMARAŞ CONDITIONS ATAKAN MEHMET Gaziantep University Graduate school of Natural and Appplied Sciences Deportment of Agronomy Supervisor: Asst.Prof. Dr. Sezer SİNAN 1992, Page: 49 This study was conducted to determine seed yield and yield components of seven varieties of safflower. in pazarcık township of kahramanmaraş in 1990. The results of thi3 study is expected to help the other studies to be carried on same subject later. In the research, E-10, E-ll, E-12, E-13, E-14, E-15, E-16 were used as varieties The experiment was designed in randomized blocks design wath 3 replications The results obtained from this study are as fallows : The seed yield of varieties 84.87 - 125,54 kg/da plant heights 55.80-69.07 cm, the number of branches 9.10-11. 5/ plant, the number of heads/plant 18.65-27.13, a thousand seed weight 35.41-41.92 gr, hullratio % 35.49-42,39, the oil ratio between % 32.11-39.09 were determined. KEY WORDS : Seed yield, plant heigt, number of secondary branches, number of heads, a thousend seed weight, hull ratio, the oil ratio. -I-