Adana- Antakya- Kahramanmaraş arasındaki bölgenin depremselliğinin ?b? parametresi ile incelenmesi ve risk analizi
Seismic risk analysis and study of seismicity of Adana- Antakya- Kahramaraş (Turkey) region by using ?b? value variation and gumbell distribution statistics
- Tez No: 245034
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜSEYİN YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeofizik Mühendisliği, Geophysics Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeofizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
Bu çalışmada, 36º - 38ºK enlemleri ve 35º-37ºD boylamları arasında yer alan Adana, Antakya ve Kahramanmaraş bölgesine ait tektonik parametre olarak bilinen b değerinin derinlikle değişimi ve Gumbell dağılımı ile sismik risk istatistikleri incelenmiştir. Bu amaçla 1900-2006 yılları arasında oluşmuş deprem verileri M?3 büyüklüklü deprem verileri kullanılmış ve en küçük kareler yöntemiyle Gutenberg-Richter frekans?büyüklük bağıntısından a = 5.807 ve b = 0.921 değerleri bulunmuştur. 15 km derinliğe kadar görülen görece yüksek b değerleri bölgede sismik faaliyetin yüksek olduğunu ve enerjinin sürekli olarak boşaldığını göstermektedir. İnceleme alanında 7 km derinliğe kadar b değerinin göreceli olarak daha kolay deforme olabilen ortamı temsil ettiği, buna karşın 8-13 km arasında b değerinde bir düşme olduğu ve 15 km den sonra bölgenin gerilme biriktirebilecek potansiyele sahip olduğu söylenebilir.Bölgede 1900-2006 yılları arasında M? 3 olan depremlerin sismik risk analizinde Gumbell dağılımı kullanılarak ve 0.1 birim büyüklük aralığı seçilerek yapılan sismik risk tahminlerine göre çalışma alanı için yıllık en büyük deprem büyüklüğü M= 3.5, en sık meydana gelen büyüklük M = 1.2 ve en büyük deprem büyüklüğü M = 7.6 olarak hesaplanmıştır.1900-2006 yılları arasında oluşmuş M?3 büyüklüğündeki deprem verilerine dayalı olarak Gumbell dağılımı istatistikleri kullanılarak ve 0.1 büyüklük aralığı seçilerek inceleme alanı için yıllık en büyük deprem, en sık meydana gelen yıllık büyüklük, yıllık en büyük deprem büyüklüğü ve en büyük deprem sırasıyla 3.5; 1.2 ve 7.6 olarak hesaplanmıştır. Araştırma alanı için 6 aylık, 1, 5, 10, 20, 30, 40, 50 yıllık için deprem risk analizi yapılmıştır. Bölgede inşa edilecek normal yapılar (R=%15), önemli yapılar (R=%5) ve nükleer santraller (R=%0.5) için deprem büyüklüklerinin değerleri hesaplanmıştır. İnceleme alanında M?3.0 deprem büyüklükleri kullanılarak, deprem dış odağının 30 km uzağında meydana gelebilecek yer ivmesi, yerdeğiştirme hızı ve yer değiştirme değerlerinin olduğu belirlenmiştir. Ayrıca çalışma bölgesinde meydana gelecek M=7.6 büyüklüğündeki bir deprem için yer ivmesi, yerdeğiştirme hızı ve yerdeğiştirme değerlerinin olduğu ortaya konmuştur.Sonuç olarak, inceleme alanında 7 km derinliğe kadar b değerinin göreceli olarak daha kolay deforme olabilen ortamı temsil ettiği, buna karşın 8-13 km arasında b değerinde bir düşme olduğu ve 15 km den sonra bölgenin gerilme biriktirebilecek potansiyele sahip olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
In this study, seismic risk using the variation of b-value known as tectonic parameter with depth and Gumbell distribution statistics is investigated for Adana, Antakya and Kahramanmaraş cities between in 36º-38ºN latitudes and 35º-37ºE longitude. For this purpose, the earthquakes of magnitude of M ? 3 which occurred between 1900 and 2006 were used and a = 5.807 and b = 0.921 values is calculated from the Gutenberg-Richter frequency?magnitude relation by least squares method. Relatively high b values up to 15 km depth shows that seismic activities are intensive and seismic energy continuously discharges in this region. The b values up to 7 km depth in the crust indicates an easily deformable medium while b values decrease in 8-13 km depth and it can be said that the medium deeper than 15 km shows a potential stress accumulation zone.By using Gumbell distribution statistics and considering the M?3 occurred between 1900 and 2006, maximum annual magnitude, frequently magnitude for a year and maximum magnitude are 3.5, 1.2 and 7.6 calculated respectively for the ? M=0.1 magnitude increment for studied region.For the studied region, seismic risk levels for 6 months, 1, 5, 10, 20, 30, 40 and 50 years are calculated. In earthquake magnitudes calculation, the seismic risk levels for normal buildings 15%, for important structures (e.g. dam, tunnel) 5% and for nuclear plant 0.5% are considered respectively. For the studied region, using earthquake M?3, maximum acceleration, velocity and displacement on the bedrock are calculated for a 30 km distance far from earthquake epicentres. In addition to this, for a magnitude M=7.6, maximum acceleration, velocity and displacement on the bedrock are calculated and represented as Tables and Figures.In conclusion, the b values up to 7 km depth in the crust indicates an easily deformable medium while b values decrease in 8-13 km depth and it can be said that the medium deeper than 15 km shows a potential stress accumulation zone.