Sigara içen ve içmeyen sağlıklı kişilerle koroner kalp hastalarında apolipoprotein A1, apolipoprotein B ve bazı lipid parametrelerinin karşılaştırılması
Serum APO A1, APO B and various lipid parameters of smoking and non-smoking healty subjects and patients with coronary heart disease
  1. Tez No: 24516
  2. Yazar: SÜLEYMAN KALELİ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. İDRİS AKKUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
44 7. ÖZET Sigara içen sağlıklı kişilerde, koroner kalp hastalarında ve sigara içmeyen sağlıklı kontrol grubunda serum Apolipoprotein Ar (Apo Ar), Apolipoprotein B (ApoB), Total kolesterol (TC), HDL -kolesterol (HDL-C), Trigliserid fLDL -kolesterol (LDL-C), Fosfolipid (PL) ve Total Lipid seviyeleri tayin edildi. Sonuçlar aşağı daki şekildedir: 1- Sigara içmeyen sağlıklı kişilerde referans değer lerimiz; Apo Ax 203» 42 ± 64,47, Apo B 110,68 ± 40,34, TC 174,58 + 29,44, HDL-C 57,48 ± 8,65, TG 107,9 ± 36,85, LDL - C 121,35 ± 27,68, Fosfolipid 206,84 ± 27,78 ve Total lipid 574,32 ± 97,66 mg/dl, 2- Sigara içenlerde ; Apo Ax 131,47 ± 41,63, Apo E 130,12 * 57,26, TC 201,16 ± 31,08, HDL-C 42,78 * 6,09, TG 147,68 ± 72,89, LDL-C 155,88 ± 27, 78, Fosfolipid 204,39 + 39,86 ve Total lipid 648 ± 127,21 mg/dl, 3- Koroner Kalp Hastalarında ; Apo At 113,9 ± 45,6^, Apo B 167,3 + 62, 22, TC 221,45 ± 39,11, HDL-C 38,8 ± 7,89, TG 178,07 ± 90,14, LDL-C 173,79 ± 37,77, Fosfo lipid 202,97 ± 47,18 ve Total lipid 712,14 ± 165,57 mg/dl olarak bulunmuştur. Sigara içen gruba aid Apo Aı ve HDL-C düzeyleri kontrol grubuna göre istatistiki açıdan önemli derecede düşük, Total kolesterol, trigliserid, LDL-C ve Total lipid değerleri önemli oranda yüksek bulundu. Apo B ve fosfo lipid değerleri arasında önemli bir fark bulunamadı.45 Koroner Kalp Hastalarına aid Apo Ax ve HDL-C düzeyleri kontrol grubuna göre önemli oranda düşük, Apo B, TC, TG, LDL-C ve Total lipid düzeyleri yüksek bulunmuştur. Fosfolipid değerleri arasında önemli bir fark bulunamadı. Koroner Kalp Hastaları ile sigara içen gruba aid parametreler arasında herhangi bir fark bulunamadı.
Özet (Çeviri)
46 SUMMARY SERUM APO Ai, APO B AND VARIOUS LIPID PARAMETERS OF SMOKING AND NON-SMOKING HEALTY SUBJECTS AND PATIENTS WITH CORONARY HEART DISEASE. Serum Apo A*, Apo B and various lipid parameters of smoking and non-smoking healty subjects ans patients with coronary heart disease were determined.