Columbidae familyasına ait Columba livia, Streptopelia decaocta, Streptopelia senegalensis türlerinin karyolojik analizleri
A karyological analysis of Columba livia, Streptopelia decaocta, Streptopelia senegalensis which are belong to Columbidae family
- Tez No: 245171
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ UZUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Zooloji, Biology, Zoology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu çalışmada Columbidae familyasına ait Columba livia, Streptopelia decaocta, Streptopelia senegalensis'in karyolojik analizleri yapılmıştır. Analizler için bireylerin tüy kökü dokusu kullanılmıştır. Columba livia'nın diploid kromozom sayısı 2n=80 bulunmuştur. 9 çift makrokromozomu ve 31 çift mikrokromozomu tespit edilmiştir. Streptopelia decaocta'nın diploid kromozom sayısı 2n=78 bulunmuştur. 13 çift makrokromozomu ve 26 çift mikrokromozomu gözlenmiştir. Streptopelia senegalensis'nın diploid kromozom sayısı 2n=70-78 arasında gözlenmiştir. 10 çift makrokromozomu ve 25 çift mikrokromozomu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, karyological analysises of Columba livia, Streptopelia decaocta, Streptopelia senegalensis which are belong to Columbidae family were studied. Karyotype analysis was carried out feather pulp cells. Diploid chromosome number of Columba livia species was found 2n=80. The 9 pairs macrochromosomes and 31 pairs microchromosomes were determined. Diploid chromosome number of Streptoepelia decaocta species was found 2n=78. It was that 13 pairs macrochromosomes and 26 pairs microchromosomes were observed. Diploid chromosome number of Streptopelia senegalensis was found between 2n=70?78. It was that 10 pairs macrochromosomes and 25 pairs microchromosomes were determined.