Maksimum güç izleyicisi tasarımı
Maximum power point tracker
- Tez No: 245183
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYHAN ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 165
Özet
Güneş paneli sistemlerinin çıkış güç eğrisinde parçalı gölgelenme durumları hariç tek bir maksimum nokta oluşmaktadır. Doğrudan yüke veya akü grubuna bağlı sistemlerde sistemin maksimum güç noktasında çalışmadığı görülmüştür. Sistem maksimum güç noktasında çalışmadığı durumda güneş panelinden çekilebilecek güç miktarı düşecektir. Bu nedenle; güneş panelini daha verimli kullanmak ve güneş panelinden maksimum gücü çekebilmek için -MPPT-Maksimum Güç İzleyicisi kullanmak gereklidir.Bu çalışmada çift yönlü sayaç uygulamasına yönelik içerisinde akü grubu bulundurmayan şebekeye doğrudan bağlı özgün bir MPPT sistemi tasarlanmıştır.Uygulanmasının kolay olması nedeni ile PV sistemlerinde en yaygın algoritma olan P&O (değiştir-gözle) algoritması seçilmiş, ve özgün bir biçimde modifiye edilerek tasarlanacak maksimum güç izleyicisi sistemine uygulanmıştır.Tasarımda, DA-DA çevirici çıkış gerilim kontrolü için ise Çift Döngülü Kontrol yöntemi uygulanmıştır. Çift döngülü kontrol yöntemi ile sistemin verimliliğini artırılmış ve en az kayıplı, belirlenen performans kriterlerine göre davranabilen, değişen çevre şartlarından etkilenmeyen dayanıklı bir sistem geliştirilmiştir. DA-AA evirici modeli olarak kayıplı ideal evirici modeli kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
On output power curve of the Photovoltaic (PV) systems except the partial shaded occasion, only one maximum point arises. At the systems which are directly connected to load or battery groups, it is observed that maximum power point doesn?t work. When the system is not running at maximum power, the amount of the power that can be absorbed from the solar panels will be decreased. Therefore, it is necessary to use ?MPPT- Maximum Power Point Tracker for increasing PV efficiency and obtaining the maximum power through PV.In this study, a specified MPPT system directly connected to grid which doesn?t consist accumulator groups inside are designed towards to dual directional meter application.In this study; due to its easy implementation, P&O (Perturb-Observe) which is the most common algorithm in PV systems is originally modified and chosen for the design of the maximum power tracker.At design, Two Loop Control method is applied for DC ? DC converter output voltage control. With two loop sliding mode controller, system with efficient and minimum losses, behaving according to the designated performance criteria?s, acting like determined reference model, immune to alternating environment conditions is developed. For DC ? AC inverter model, ideal inverter model with losses is used.