Çerçeveli taşıyıcı sistemlerde düşeydeki düzensizliklerin incelenmesi
Examining irregularities in vertical in framed carrier systems
  1. Tez No: 245191
  2. Yazar: HAMİ ÇAMYAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜSEYİN KASAP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 180
Özet
Ülkemiz deprem kuşağında bulunması sebebiyle yapılacak olan yapı tipleri üzerinde hassas olunması gerekmektedir. Her yapı kendi alanı içersinde iyi değerlendirilmeli ve iyi analiz edilmelidir. Bunun için her ülkede belirli standartlar oluşturulmuş ve bu standartlar ışığında yapıların emniyetli ve en ekonomik olması sağlanmaya çalışılmıştır. Bu yapılar arasında düzensiz yapı tipleri diye ifade ettiğimiz normalinden biraz farklı olan yapılar mevcuttur. Yönetmelikler bu tip yapıların yapılmasına belirli sınırlar içersinde izin vermektedir. Yönetmelik kurallarına uyulduğu takdirde bir yapı her ne kadar düzensiz de olsa düzenli hale gelmiş olacaktır.Düzensizlikler düşeyde ve planda olmak üzere iki ana başlıkta incelenmelidir. Çünkü yapı hem düşeydeki ölü yüklere maruz kalmakta hem de yatayda deprem yüküne maruz kalmaktadır. Yapının bu yüklere cevap verebilmesi için mümkün olduğu kadar simetrik olmalı yani kütle merkezi ile geometrik merkezi çakışmalıdır. Yapıdaki süreksizlikler giderilmelidir. Depremlerde en çok hasar gören yapıların düzensiz yapılar olduğu unutulmamalıdır.Bu çalışmada düşeyde düzensiz, mevcut bir binanın deprem performansı araştırılmıştır. Düşeyde düzensizlik, zemin kattan itibaren bina çevre kolonlarının kısa konsol ucuna ötelenmesi sonucunda zemin kat ve normal kat kolonlarının süreklilik göstermemesi nedeniyle ortaya çıkmaktadır. Bu türden düzensiz binalar son dönemde meydana gelen şiddetli depremlerde, örneğin 17 Ağustos 1999 Kocaeli Depremi, genel olarak ağır hasar görmüşlerdir.
Özet (Çeviri)
As our country is on seismic zone, we need to be sensitive on construction types. Every construction should be evaluated and analysed well in their own field. Because of that, in every country some standards were made up and in the light of these standards, the constructions have been tried to be the most secured and be the most economic. Among these constructions there are some constructions which is a bit different from the normal ones and which is called irregular construction types. Regulations allow these type of constructions to some extent. On the condition that a construction fits the regulation rules, it becomes regular however irregular it is.Irregularities have to be examined in two titles as vertically and planned. Because construction is exposed to both dead burden vertically and seismic burden horizantally. In order for the construction to respond these burden it has to be as seismic as possible, namely mass centre and geometric centre have to be congruent. Transitoriness in construction have to be eliminated. It should not be forgotten that the constructions which are damaged in earthquakes are irregular constructions.In this study, earthquake performance of a vertically irregular building is investigated. This type of irregularity, which is due to non-coinciding longitudinal axes of the columns on the periphery for two neighbouring stories, generally exists in the ground and the first floors. Heavy damage is frequently observed in these discontinuous column systems during the recent earthquake events, such as August 17,1999 Kocaeli Earthquake.