Burulmalı bağlaşık yapı sistemlerinin dinamik davranışının incelenmesi
An investigation of the dynamic behaviorof the torsionally coupled structural systems
- Tez No: 245192
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERKAN ÇELEBİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu çalışmada genliğinin doğrusal artıran sinüzoidal harmonik yük etkisi altındaki burulmalı bağlaşık çok katlı uzay çerçeve sistemlerin dinamik davranışı analitik olarak ele alınmıştır. Ayrıntılı parametrik araştırmalar ve sistematik hesaplamalar farklı kontrol parametrelerine bağlı yürütülerek burulma titreşimlerinin yapısal davranış üzerindeki etkileri geliştirilen matematik model üzerinde modal analiz yöntemi kullanılarak irdelenmiştir.Dış yükün değişen açısal frekans değerlerine göre tek katlı ve çok katlı uzay yapı sistemlerinin zorlanmış titreşim davranışı, planda simetrik dağılım oluşturmayacak şekilde yerleştirilen farklı çerçeve rijitliklerine bağlı elde edilerek dinamik büyültme çarpanının sistem üzerindeki etkisinin değişimi incelenmiştir.Dinamik büyültme çarpanının ve ona bağlı olarak yapı sisteminin farklı doğrultulardaki tepe yanal yerdeğiştirme ve burulma-dönme bileşenlerinin boyutsuzlaştırılmış dış yükün frekansına bağlı değişimi, özellikle sistemin rezonans durumu dikkate alınarak dış merkezliğin farklı değerleri için elde edilmiş ve karşılaştırmalı olarak sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the dynamic response of the asymmetric torsionally coupled 3-dimensional multistory buildings under harmonic type of vertical sinusoidal loading increasing with its amplitudes linearly is considered analytically. In the improved mathematical model by using modal superposition method, a comprehensive parametric investigations and systematic calculations are accomplished with different controlling parameters to evaluate the effects of the torsional vibrations on the structural vertical response.To obtain the forced vibration response for both single and multistory asymmetric structure models subjected to frequency dependent varied harmonic loading is analyzed and the effectiveness of the dynamic magnification factor on the dynamic behavior of the system depending on the stiffnesses of the lateral load resisting elements which are arranged so that the system has no symmetrical distribution in the plan, are also investigated.The maximum values of translational and torsional displacement components of the floor deck for various structural eccentricities are obtained with respect to the frequency of the harmonic excitation applied. The comparison of the resulting response curves for corresponding parameters are presented.