Obüs namlusu yanma odasında atış esnasında ortaya çıkan gerilmelerin matematiksel modellenmesi ve analizi
Mathematical model and analysis of stresses which appear during fire in the combustion chamber of the Howitzer?s gun barrel
- Tez No: 245207
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İMDAT TAYMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Enerji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin jeopolitik ve jeostratejik konumu düşünüldüğünde savunma sanayinin gelişmesi son derece önem arzetmektedir. Bu düşünce ile hızla gelişmekte olan Türk Savunma Sanayi özellikle zırhlı tırtıllı araç ve silah üretiminde oldukça ciddi başarılara imza atmaktadır.Savaş ve barış durumunda oldukça kritik görevleri olan Modern Kundağı Motorlu Obüsleri hem tırtıllı araçlar, hem de uzun mesafelere görmeyerek atış yapabilen ağır silahlar olarak düşündüğümüzde, bu silahlarda namlu tasarımının ne derece önemli olduğu rahatlıkla görülebilir.Bu çalışmada Türkiye'de üretilmekte olan ve ağır silah sınıfına giren Kundağı Motorlu Obüs namlusu incelenmiştir. İncelenmede atış esnasında namludaki en fazla gerilmenin olduğu namlu yanma odasına etki eden gerilmelerin matematiksel modeli çıkarılmış, farklı sevk barutlarının kullanıldığı atışlardan elde edilen anlık namlu iç basınç değerleri kullanılarak, farklı malzemelerden üretilen namluların yanma odalarına etki eden gerilme değerleri ve yanma odalarındaki toplam deformasyon değerleri zamana bağlı olarak yapılan analizler neticesinde elde edilmiştir.Elde edilen sonuçlar, sonuçlar ve öneriler bölümünde tartışılarak daha sonra bu konuda çalışmak isteyen araştırmacılara kaynak olunmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Development of Defence Industry is really important if we think about the Turkey?s geopolitical and geostrategic position. With this thought, rapidly developing Defence Industry succeed especially in manufacturing armoured tracked vehicles and weapons.If we think about Modern Self-Propelled Howitzers which have a critical role in war and peace times as heavy weapons that can fire indirectly to both tracked vehicles and long range distances, it could be easily seen that gun barrel design is extremely important in these weapons.In this work, gun barrel of Self-Propelled Howitzer which is manufactured in Turkey and classified as heavy weapon is studied. In this study, mathematical model of stresses affecting combustion chamber which has the most stress in the gun barrel during the fire is made. With the use of gun barrel?s instantaneous internal pressures which is taken from the fires that different types of propelling charge is used, stress values that affect gun barrel?s combustion chamber manufactured by different type of materials and total deformation values in combustion chamber is obtained by the time-dependant analysis.Obtained results is discussed in the ?Results and offers? section and it is tried to develop a basis to the researchers who want to study in this topic.