Obüs muhimmatının menzil artırımına yönelik tasarım optimizasyonu
A design optimization study for enhancing the range of a howitzer ammunition
- Tez No: 814360
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN RIZA BÖRKLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Havacılık Mühendisliği, Savunma ve Savunma Teknolojileri, Aeronautical Engineering, Defense and Defense Technologies
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstriyel Tasarım Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Tasarım uzun bir süre sanatın bir alt dalı olarak görülmüştür. Ancak, Alman bilim adamlarının çalışmaları ile bir mühendislik disiplini olmuştur. Özellikle sistematik mühendislik tasarım yaklaşımı; daha sağlam, kaliteli ve ekonomik sistem geliştirmek için tüm dünyada çok kullanılmaktadır. Bu tezde bir obüs mermisinin terminal aşamasında enerjisini verimli kullanmak için bir tasarım optimizasyonu yapılmıştır. Bu çalışma merminin enerjisini optimum şekilde kullanacak bir kanadın tasarımı ve bu kanadın sistematik tasarım yaklaşımı ile kavramsal tasarımına ait bir kanat açma mekanizmasını içerir. Yapılan çalışmalar sonucu, optimum kanat parametreleri belirlenmiştir. Yatay yönde asgari düzeyde sürtünme hedeflenirken düşeyde sürtünmeyi artırmak için malzeme eklemesi yapılmıştır. Daha sonra bu kanadın mermi içinden açılmasını sağlayacak ve kriterlere en uygun kavramsal tasarım seçilmiş ve şekillendirilmiştir. Ansys'ten yapılan akış analizleri ve Inventor'den yapılan sonlu elemanlar analizlerine göre tasarımların kriterlerle ve çalışma koşullarıyla olan uygunlukları incelenmiştir. Bilgisayar ortamında yapılan teorik ve modelleme çalışmaları konunun uygulanabilir olduğunu göstermiştir. Daha gerçekçi ve kesin sonuçlar deneysel alan çalışmaları ile anlaşılabilecektir.
Özet (Çeviri)
The design has seen as a sub-branch of art for a long time. However, it was turned into an engineering discipline through German engineers' studies. Especially, the systematic engineering design approach is used worldwide for system development, which is more securer, in good and economical. Design optimization for effective energy use was completed for a howitzer projectile when it is in a terminal phase in this thesis. This study includes a wing design study which uses the projectile energy optimally and a conceptual design study which was made according to a systematic conceptual design approach for an opening mechanism of the wing. An additional material was added to the wing for increasing the vertical air friction but what holding the horizontal air friction at the same level. Afterwards, a conceptual design selection which open up from the inside of the projectile to out and appropriate for the criteria was made and this design was shaped. The suitability of the designs was examined with a fluent analysis study from Ansys and a finite element analysis study from Inventor according to the criteria and the working conditions. The theoretical and modelling studies which were made on computing environments showed the subject matter can be applicable. More realistic and precise results can be understood with experimental area studies.